4 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ ۱۵:۰۰:۰۳
کد مطلب:  1024280
در نشست مشترک رئیس و مسئولین مرکز امور بین الملل با مدیران پژوهشکده مطالعات راهبردی عنوان شد:
ضرورت بازنمایی جایگاه بنیادین نظام آموزش و پرورش در کشورداری و تأمین پایدار امنیت ملی

نشست مشترک مسئولین مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با جمعی از مدیران پژوهشکده مطالعات راهبردی عصر روز یکشنبه هشتم دی‌ماه در سالن جلسات مرکز امور بین‌الملل برگزار گردید. در این جلسه جناب آقای دکتر کریمی رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، گزارشی از شرایط موجود و زمینه‌های فعالیت‌ مرکز ارائه نمودند. هم چنین برنامه‌ها و سیاست‌های مرکز در راستای توسعه دیپلماسی آموزشی و توانمندسازی وزارت‌ متبوع در زمینه قدرت نرم را تبیین و ظرفیت‌های موجود وزارت آموزش و پرورش را در این زمینه برشمردند.

در ادامه جناب آقای دکتر میرمحمدی رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی با بیان گزارشی از اهداف و فعالیت‌های پژوهشکده، به بیان زمینه‌های مشترک کاری میان طرفین پرداختند. لزوم گرایش از مقوله «فرهنگ امنیتی» به «امنیت فرهنگی» با تبیین درست موضوع و نیز توجّه به نقش و کارکردهای بنیادین وزارت آموزش و پرورش در ایجاد و ارتقای امنیت داخلی کشور و لزوم انعکاس این موارد به مدیران ارشد و کانون‌های تصمیم‌گیری، از دیگر محورهای گفت‌وگو در این نشست بود. در ادامه، مدیران علمی پژوهشکده و مسئولین مرکز امور بین‌الملل به تبیین مواضع و زمینه‌ها و ظرفیت‌های مشترک جهت توسعه و تداوم همکاری‌های متقابل پرداختند.

شایان ذکر است، پژوهشکده مطالعات راهبردی، فعالیت رسمی خود را در حوزه مطالعات راهبردی و امنیت ملی، از سال 1376 در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف ایجاد ارتباط و پیوند میان نظام دانشگاهی با مراکز تصمیم‌گیری کشور از طریق: انتشارات هدفمند و فراگیر، آموزش و برگزاری سمینارها و سایر فعالیت‌ها آغاز کرده است.کمک به ارتقای سطح دانش و ادبیات امنیت ملی در جامعه، دیده‏بانی علمی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و ارائه برآوردهای بهنگام و دقیق از محیط راهبردی آن، ایجاد و توسعه ادبیات نوین علمی مطالعات استراتژیک و امنیت ملی، تأثیرگذاری و بهینه‏‌سازی فرایند تصمیم‏‌گیری مدیران ارشد نظام با ارائـه خدمات علمی راهبردی و هم‌چنین کمک به تربیت نیروی انسانی کارآمد در حوزه مطالعات راهبردی، از اهداف و چشم‌اندازهای قابل ذکر این پژوهشکده است.

طی این نشست دکتر میرمحمدی در راستای بازنمایی جایگاه بنیادین نظام آموزش و پرورش در کشورداری و تأمین پایدار امنیت ملی آمادگی پژوهشکده را برای چاپ و انتشار مقالات حوزه آموزش و پرورش با اولویت محورهای پیشنهادی زیر اعلام نمود:

نقش نظام آموزش و پرورش در بازتولید و تداوم سبک زندگی ایرانی- اسلامی؛ نظام آموزش و پرورش و ثبات سیاسی؛  نظام آموزش و پرورش و مدیریت شکاف نسلی؛ نقش  نظام آموزش و پرورش در بازتولید و تداوم هویت ملی؛ نقش کارگزاران نظام آموزش و پرورش (آموزگار، دبیر و ...) در انتقال هنجارهای بین نسلی؛ کارگزاران نظام آموزش و پرورش و مشروعیت نظام های سیاسی؛ نظام آموزش و پرورش و سرمایه اجتماعی؛ نقش راهبردیآموزش و پرورش در اسناد بالادستی (قانون اساسی، سند چشم انداز، کنش های گفتاری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و ...)؛ رویکرد رؤسای جمهور به آموزش و پرورش؛ نقش و جایگاه آموزش و پرورش در حکمرانی مطلوب؛ ارزیابی انتقادی نظام آموزش و پرورش در ایران؛ الزامات و ضرورت های تبدیل آموزش و پرورش به نهاد بنیادین در تأمین امنیت ملی.

به اشتراک بگذارید :