10 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۱۴:۲۷:۵۲
کد مطلب:  1040575
دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو ایران در نامه‌ای به مدیرکل آیسسکو؛
اظهارات غیرمسئولانه ترامپ ناقض کنوانسیون 1954 لاهه و تهدیدکننده نمادهای تمدن جهان اسلام است

دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران در نامه‌ای به مدیرکل آیسسکو، اظهارات غیرمسئولانه ترامپ را با هیچ‌یک از موازین بین‌المللی منطبق ندانست و گفت: این رفتار رئیس‌جمهور آمریکا ناقض کنوانسیون 1954 لاهه و تهدید نمادهای فرهنگ و تمدن جهان اسلام است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، غلامرضا کریمی، رئیس مرکز بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش، درتهدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص حمله به مراکز مهم فرهنگی ایران، با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر محمد سالم المالک مدیرکل گفت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا در اظهارات اخیر خود، خطاب به جمهوری اسلامی ایران، تهدید به حمله و تخریب آثار فرهنگی کشور ما نموده است.

وی افزود: این تهدید رئیس‌جمهور آمریکا، نه‌ تنها ناقض همه اصول شناخته ‌شده روابط بین‌الملل و مناسبات بین‌المللی است، بلکه ازآنجایی‌که آثار فرهنگی و تمدنی در هر یک از کشورهای اسلامی و ازجمله ایران، متعلق به همه امت اسلامی و بلکه متعلق به جامعه جهانی است، چنین تهدیدی، توهین و جسارت به موجودیت فرهنگی و میراث معنوی تمام جهان اسلام است زیرا چنین آثاری، نماد تمدن و تاریخ امت مسلمان است و میراث مشترک مسلمانان جهان به شمار می‌رود.

کریمی تصریح کرد: اظهارات غیرمسئولانه دونالد ترامپ، با هیچ‌یک از موازین بین‌المللی، چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح منطبق نیست و به‌وضوح ناقض کنوانسیون 1954 لاهه در خصوص حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همچنین اهداف آیسسکو در حفظ و حمایت از آثار فرهنگی و تمدنی جهان اسلام است.

وی افزود: از مدیرکل آیسسکو و عالی‌ترین مقام اجرایی این سازمان، انتظار می‌رود ضمن محکوم کردن چنین اظهارات هنجارشکنانه ای که صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز و نمادهای فرهنگ و تمدن اسلامی را به خطر می‌اندازد، واکنش قاطع نشان داده و به نمایندگی از 54 کشور اسلامی عضو آیسسکو، چنین تهدیدی را محکوم نمایید.

دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران اظهار کرد: بدیهی است واکنش مناسب و به‌موقع سازمان آیسسکو در این زمینه، در جلوگیری از تکرار چنین اقدامات نابخردانه‌ای در آینده، تأثیر به سزایی داشته و بر اهمیت و صلابت سازمان آیسسکو و موضع‌گیری مقتدرانه آن در دفاع از حقوق مسلمانان و کشورهای اسلامی خواهد افزود.

شایان‌ذکر است؛ سازمان آیسسکو با عضویت 54 کشور اسلامی فعال‌ترین و گسترده‌ترین سازمان بین‌المللی اسلامی است که در حوزه‌های آموزشی، علمی و فرهنگی فعالیت دارد.

به اشتراک بگذارید :