11 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ ۱۴:۲۸:۴۹
کد مطلب:  1178379
در مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور صورت گرفت:
نشست هم اندیشی مسئولان وزارت آموزش و پرورش، نمایندگان سازمان های بین المللی و وزارت امور خارجه

.

نشست هم اندیشی مسئولان وزارت آموزش و پرورش، نمایندگان سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی  ملل متحد(یونسکو)، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و وزارت امور خارجه روز دوشنبه 22 اردیبهشت 1398 درسالن جلسات مرکزامور بین الملل و مدارس خارج از کشور  برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در این جلسه هم اندیشی،  دکتر باقرزاده، رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی؛ شرفی، سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات؛ معاون نماینده یونیسف در ایران؛ نماینده دفتر منطقه ای یونسکو؛ کارشناسان بخش آموزش سازمان های بین المللی و نماینده وزارت امور خارجه حضور داشتند.

نخست دکتر کریمی، رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، ضمن خیر مقدم و خوشآمدگویی به شرکت کنندگان، به ارائه گزارشی کوتاه  از واکنش وزارت آموزش و پرورش به بحران ناشی از شیوع کرونا پرداخت و وضعیت آموزش از راه دور در این دوره را تشریح کرد. ایشان به چهار موضوع مورد تأکید وزارت آموزش و پرورش در ارائه آموزش از راه دور در بحران کرونا اشاره کرد و افزود: پوشش کامل همه دانش آموزان، تلاش برای کاهش  نابرابری ها در آموزش، آموزش کودکان با نیازهای ویژه و دانش آموزان پناهنده از جمله محورهای مد نظر همه مسئولان آموزشی در وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران است.

  در ادامه این نشست، دکتر باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی به تشریح کامل وضعیت آموزشی کشور در طول مدت تعطیلی ناشی از کرونا پرداخت. وی اظهار داشت: تعداد 15 میلیون دانش آموز  توسط 800.000  هزار معلم قبل از بحران کرونا در 110 هزار مدرسه به صورت حضوری آموزش می دیدند که با شیوع بیماری کرونا  این مدارس در برخی استان ها از 3 اسفند و در پنجم اسفند به صورت سراسری تعطیل شدند. ایشان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های بی وقفه معلمان که از اولین روزهای تعطیلی، آموزش ها را از کانال های مختلف ارائه دادند، به روند ارائه آموزش ها از طریق صدا و سیما از 10 اسفند ماه  و ارسال بسته های آموزشی برای دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته اشاره کرد.

باقرزاده سپس به معرفی شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) پرداخت. این مقام مسئول گفت: تا این تاریخ که 80 روز از زمان تعطیلی مدارس به صورت حضوری می گذرد 600 هزار معلم، 125 هزار مدیر مدرسه و 11.5 میلیون دانش آموز در بزرگترین اپلیکیشن کشور عضو هستند. وی به نقاط مثبت و همچنین چالش های بهره برداری از این اپلیکیشن اشاره کرد و چشم انداز آینده آن را تشریح نمود. ایشان در ادامه تأکید کرد: ما تنها برای دوره بحران به این شبکه نیاز نداریم بلکه تصمیم ما تقویت این شبکه و بهره برداری از آن در آینده درکنار آموزش های حضوری خواهد بود. آقای باقرزاده  ضمن اعتراض به تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، گفت: حوزه سلامت و آموزش تحریم ناپذیر است و از نمایندگان سازمان های بین المللی خواست بر حسب مسئولیت های ذاتی و بین المللی خود پیگیر رفع تحریم های بخش آموزش باشند.

در ادامه این نشست شوالیه، معاون نماینده یونیسف در ایران، از تلاش معلمان و مسئولان آموزش ایران تشکر کرد. ایشان سرعت و ظرفیت ایران را قابل تحسین دانست.  معاون نماینده یونیسف در ایران گفت: یونیسف در مجموعه سازمان ملل وظیفه راهبری فعالیت های اجتماعی را بر عهده دارد و برای ایجاد نظام هماهنگ برای مبارزه با مشکلات پیش آمده، همکاری با وزارت رفاه، سازمان بهزیستی و مؤسسه سیاست گذاری بین المللی را بررسی می کند و آماده است تا برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را با وزارت آموزش و پرورش برای مقابله با بحران فعلی داشته باشد.

پس از نماینده یونیسف، خانم دکتر سلطان زاده نماینده دفتر منطقه ای یونسکو نیز ضمن تشکر از برگزاری نشست های هم اندیشی، آمادگی یونسکو را برای حمایت و پشتیبانی از آموزش دانش آموزان در دوره همه گیری کووید-19 اعلام کردند.

سپس آقای شرفی سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات نیز توضیحات کاملی در باره عملکرد فعلی و چشم انداز آینده شبکه شاد ارائه  دادند.

در پایان رئیس مرکز امور بین الملل ضمن تأکید بر رفع تحریم های آموزشی به جمع بندی مباحث این هم اندیشی پرداخت و اظهار داشت: تهیه تبلت برای دانش آموزان پناهنده و مهاجر و تبادل تجربیات آموزشی در زمینه آموزش مجازی از مهمترین اولویت های ماست که ضمن لحاظ مقررات و احصا نیازها، اقدامات لازم برای جلب حمایت مجامع بین المللی در این زمینه صورت می گیرد.

به اشتراک بگذارید :