5 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۸:۲۶:۳۰
کد مطلب:  1209598
اهدا تندیس کمیساریای عالی پناهندگان به وزیر آموزش و پرورش در کنفرانس مجازی بین المللی گرامیداشت روز جهانی پناهنده

.

به گزارش روابط عمومی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور،  دکتر غلامرضا کریمی با ایراد سخنرانی در این کنفرانس مجازی بین المللی که با حضور نمایندگان سازمان ملل، وزارت کشور، وزارت بهداشت و همچنین سفرای کشورهای خارجی به طور همزمان در ایران و خارج از کشور برگزار شد، اظهار داشت: ایران در زمینه پذیرش جمعیت پناهندگان ششمین کشور دنیا محسوب می شود. 

وی افزود: با توجه به صدور فرمان رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، در سال 1394 مبنی بر پذیرش و ثبت نام تمامی کودکان لازم التعلیم افغانستانی حتی در صورتی که فاقد مدارک هویتی (غیر مجاز) باشند، هم اکنون تعداد 140.000 نفر دانش آموز فاقد اوراق هویتی در شرایط کاملاً برابر با دانش‌آموزان ایرانی به تحصیل اشتغال دارند. ایشان تاکید کرد: دانش‌آموزان اتباع خارجی و ایرانی در کنار یکدیگر بدون هرگونه تبعیض و نابرابری پذیرش شده و کودکان پناهنده و مهاجر همانند شهروندان ایرانی خدمات آموزشی دریافت می کنند.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل ضمن اشاره به قانونی شدن تابعیت کودکان مادر ایرانی اضافه کرد: این قانون زمینه ساز دستاوردهای مهمی است که خوشبختانه چالش های اقامتی و تحصیلی فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر خارجی را از طریق برگ تردد شهری هموار ساخته است.

دکتر کریمی خاطر نشان کرد: برآوردهای مالی نشان می دهد سرانه مصرفی هر دانش آموز خارجی 31.000.000ریال در سال 1398 بوده است. این در حالی است که سازمان های بین المللی سهم اندکی از این هزینه‌ها را جبران می نمایند که در برابر خدمات همه جانبه ایران بسیار ناچیز است. 

وی افزود: در زمینه آموزش نیز با توجه به همه‌گیری کووید ۱۹ که لاجرم اکثر مدارس کل دنیا و از جمله مدارس ایران را به تعطیلی کشاند و نیز با عنایت به رسالت وزارت آموزش و پرورش مبنی بر تحقق شعار «آموزش تعطیل نیست» چالش‌های آموزش پناهندگان بیش از پیش نمایان شد. اما علی رغم وجود چالش های متعدد، ما هرگز اجازه ندادیم دانش آموزان خارجی از تحصیل باز بمانند و همانند دانش‌آموزان ایرانی فعالیت های گسترده ای برای جبران نواقص تحصیلی حاصل از تعطیلی مدارس انجام دادیم که از جمله آنها می توان به ارائه آموزش از طریق رسانه ملی (تلویزیون)، تحویل بسته های آموزشی و حمایتی و ارائه آموزش در بستر فضای مجازی اشاره نمود. علاوه بر آن ما امکان دسترسی این کودکان را مانند کودکان ایرانی  به پلتفرم رسمی «شاد»  فراهم کردیم و برای تهیه ابزار دیجیتالی مناسب برای این کودکان تلاش کردیم.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از تلاش های سازمان های بین المللی حامی پناهندگان که به ویژه در بحران سیل اخیر یاریگر آموزش و پرورش بودند، افزود: برای استفاده از این پلت فرم چالش های دیگری برای کودکان پناهنده ایجاد شد مثل  نداشتن ابزار مناسب و گیرنده های دیجیتال، که در این باره باید عرض کنم، کودکان پناهنده مقیم ایران که اکثرا بضاعت مالی چندانی برای خرید گوش هوشمند و تبلت نداشتند برای دستیابی به آموزش های مجازی مشکلات عدیده‌ای بر بدنه آموزش و پرورش تحمیل کردند. بر این اساس بارها با سازمان‌های بین‌المللی مذاکره نموده و به صورت رسمی و با انجام مکاتبات متعدد درخواست اعطای تسهیلات لازم برای تهیه ابزار دیجیتال برای این دسته از دانش آموزان داشته ایم.

وی در پایان یادآور شد: کشور ایران علی رغم تحمل تحریم‌های ظالمانه امریکا که متاسفانه حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سلامت و آموزش را هم در بر گرفته است، با گشاده دستی تمام و بر حسب وظیفه اخلاقی خود، این جمعیت عظیم پناهنده و کودکان آنها را پذیرا بوده و مانع از ورود حجم زیادی از افراد به دروازه های اروپا می شود، انتظار می رود کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی و نیز سازمان های بین المللی به اجماع جهانی نقض تحریم ها به ویژه تحریم هایی که مستقیماً بهداشت جسم و روان و نیز تعلیم و تربیت کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، بپیوندند.

در خاتمه، تندیس کمیساریای عالی پناهندگان به دکتر کریمی برای اهدا به وزیر آموزش و پرورش به منظور  قدردانی از ارائه خدمات عادلانه وزارت آموزش و پرورش و تلاش های شاخص این وزارت خانه به ویژه در دوران بحران همه گیری کرونا که مانع از توقف آموزش دانش آموزان پناهنده شد، تحویل داده شد.

به اشتراک بگذارید :