5 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۰:۲۳:۲۰
کد مطلب:  1215444
چگونگی برگزاری امتحانات و به پایان رساندن سال تحصیلی 99_98 در مدارس خارج از کشور
کریمی: دانش‌آموزان ایرانی در همه کشورهای دنیا به سه شکل در خارج از کشور می‌توانند ثبت‌نام و طبق نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران ادامه تحصیل دهند

تهران (پانا) - رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور به بیان جزئیات چگونگی برگزاری امتحانات و به پایان رساندن سال تحصیلی 99_98 این مدارس پرداخت.

غلامرضا کریمی در گفت‌وگو با پانا درباره چگونگی برگزاری امتحانات و به پایان رساندن سال تحصیلی مدارس خارج از کشور گفت: با توجه به فراهم بودن زیرساخت آموزش‌های مجازی در مدارس خارج از کشور از سال‌های گذشته، سال تحصیلی با تکمیل تمامی محتوای آموزشی برای همه دانش‌آموزان به پایان رسید و فقط ارزشیابی پایانی در کشور کویت و برخی از ایالت‌های کانادا به دلیل تعطیلی کامل مدارس به شهریور منتقل شد.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل افزود: آموزش و پرورش در بعد رسمی کارکردهای مختلف اعم از رشد شخصی، جامعه پذیری، فرهنگ پذیری دانش‌آموزان را پیگیری می‌کند که تحقق هدف‌های مورد نظر آموزش و پرورش نیز در گرو موفقیت این کارکردهاست. امروزه به دلیل انفجار در دانش و اطلاعات و انقلاب در ارتباطات به عنوان متغیرهای جهانی و صدها عامل دیگر، پیچیدگی‌های کار آموزش و پرورش بسیار زیاد شده و تردیدهای زیادی در مورد کارآیی نظام‌های آموزشی وجود دارد.

وی ادامه داد: در این راستا مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در قالب سرپرستی‌ها و مدارس جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان به آموزش ایرانیان مقیم در خارج از کشور پرداخته و خدمات آموزشی و پرورشی و امتحاناتی خود را به صورت حضوری و غیر حضوری (مجازی) ارائه می‌کند که امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد گسترش آموزش از راه دور در قالب مدرسه مجازی ایرانیان برای همه ایرانیان خارج کشور و علاقه مندان به نظام آموزشی کشورمان باشیم.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور افزود: دانش‌آموزان ایرانی در همه کشورهای دنیا به سه شکل در خارج از کشور می‌توانند ثبت‌نام و طبق نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران ادامه تحصیل دهند؛ ثبت‌نام در مدارس (دولتی یا غیر دولتی) کشور و شهر محل اقامت به صورت حضوری، ثبت‌نام در سرپرستی‌ها به صورت متفرقه (داوطلب آزاد) و شرکت در امتحانات پایان سال حتی در کشورها، شهرها و نمایندگی‌های سیاسی که مدرسه دایر وجود ندارد. حالت سوم ثبت‌نام در مدارس آموزش از راه دور غیر دولتی خارج از کشور و دریافت خدمات آموزشی مجازی غیر حضوری آنلاین یا آفلاین است.

وی اشاره کرد: به علت غیر قابل پیش بینی بودن وضعیت تعطیلی مدارس در خارج از کشور و تنوع عملکرد دولت‌ها در ایجاد شرایط قرنطینه و محدودیت‌های رفت و آمد، به سرپرستی‌ها و شورای مدارس اجازه داده شد تا با توجه به شرایط مدارس تابعه، نسبت به برگزاری امتحانات دروس غیر نهایی (از اول ابتدایی تا یازدهم) به صورت الکترونیکی (آنلاین) اقدام یا به ارتقا بر مبنای نمرات ارزشیابی‌های مستمر طول سال تحصیلی هم اقدام کنند یعنی براساس نظر شورای مدرسه و معلمان، دانش‌آموز به پایه بالاتر ارتقای تحصیلی داشته باشند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: سال تحصیلی 99-98 در همه مدارس خارج از کشور به خوبی به اتمام رسید و همه امتحانات نهایی از هفتم شروع و در تاریخ 31 خرداد به اتمام رسید به جز امتحانات ترکیه در آنکارا و استانبول به دلیل محدودیت منع رفت و آمد برای افراد زیر 20 سال امتحانات از نوزدهم شروع تا 11 تیر به اتمام رسید.

کریمی بیان کرد: با توجه به این که در برخی کشورها مثل کویت، فرانسه و کانادا شهر مونترال شرایط قرنطینه و محدودیت‌های رفت و آمد تا آخر تیرماه برقرار و مدارس تعطیل بودند دانش‌آموزان  و داوطلبان آزاد نتوانستند در امتحانات دروس نهایی دوازدهم، سوم متوسطه و پیش دانشگاهی خرداد شرکت کنند؛ لذا مقرر شد با اخذ مجوز از شورای عالی، دانش‌آموزان این کشورها در امتحانات دروس نهایی نوبت شهریور شرکت کنند اما برایشان در نوبت خرداد ثبت شود یعنی فارغ التحصیل خرداد برای آنان منظور شوند در برخی کشورها مثل آذربایجان با وجود محدودیت اما به دلیل کم بودن دانش‌آموز زیر 5 نفرَ، متقاضیان برای شرکت در امتحانات با هماهنگی نمایندگی سیاسی و با ماشین سیاسی جابجا می‌شدند.

 

به اشتراک بگذارید :