5 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ ۱۱:۲۰:۳۳
کد مطلب:  1252105
سومین اجلاس هیأت امنای مؤسسه آموزشی «اکو» با حضور وزیر آموزش و پرورش به صورت مجازی برگزار شد:
تأکید وزیر آموزش و پرورش بر توسعه همکاری‌ها در حوزه آموزش

سومین اجلاس هیأت امنای مؤسسه آموزشی سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) به میزبانی وزارت آموزش و پرورش ملی ترکیه و دو روز پس از اجلاس کارشناسان بلندپایه در تاریخ 22 مرداد برگزار شد. هدف این نشست توسعه همکاریها در حوزه آموزش میان کشورهای عضو اکو، بررسی مسائل جاری و برنامه عملیاتی مؤسسه برای سالهای 2020 تا 2022 بود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در این اجلاس علاوه بر نماینده کشورمان، نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان ، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری تاجیکستان، جمهوری ترکیه (میزبان) و جمهوری ازبکستان، نمایندگان ناظر اکو از جمله جمهوری ترکیه ای  قبرس شمالی و شورای همکاری کشورهای ترک زبان در این نشست شرکت کردند. نمایندگان دبیرخانه اکو، بنیاد علمی اکو، مؤسسه فرهنگی ECO و همچنین نمایندگان مؤسسه آموزشی اکو به ریاست رئیس مؤسسه آموزشی اکو، دکتر آکف، نیز در این نشست حضور داشتند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، محسن حاجی میرزایی در سومین اجلاس هیأت امنای مؤسسه آموزشی اکو اظهار داشت: کشورهای عضو اکو به سبب قرار داشتن در یک منطقه جغرافیایی و بهره‌مندی از اشتراکات تاریخی و فرهنگی مستحکمی که در طول قرن ها بوجود آمده، دارای پیوندهای ریشه‌دار و ناگسستنی‌اند که در جهان نادر است. ایشان این پیوندها را بستر مناسبی برای همکاری‌های علمی، آموزشی و فرهنگی بین کشورهای عضو اکومعرفی کردند و تأکید نمودند این همکاری‌ها سبب تقویت هر چه بیشتر دوستی و برادری بین آنان است و گام سودمندی در راستای برقراری امنیت، آرامش و توسعه پایدار در این منطقه از جهان به شمار می‌رود.

وزیر آموزش و پرورش در سخنرانی خود به ظرفیت‌های مؤسسه آموزشی اکو برای ایجاد بستری برای تبادل نظرو هم‌اندیشی اعضا اشاره کرد و افزود: این بستر همکاری می تواند ضمن ایجاد یک شبکه قدرتمند آموزشی و هم افزایی در ارائه ابتکارات و نوآوری‌ها، به ارتقاء کیفیت آموزش به عنوان یک امر زیر بنایی کمک نماید. ایشان سپس به ارائه وضعیت آموزشی جهان و ایران دربحران همه‌گیری کووید-19 پرداختند و ضمن محکوم کردن تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی دولت آمریکا در شرایط شیوع کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه با اتکا به توان تخصصی و تجربه همه مسئولان حوزه آموزش به ویژه معلمان و کادر آموزشی و با همکاری والدین دانش آموزان، جمعیت 15 میلیون نفری دانش‌آموزی و 4 میلیون نفری دانشجویی را تحت پوشش برنامه‌های متنوع آموزشی قرار دادیم و اجازه ندادیم جریان آموزش هرگز متوقف شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره دانش‌آموزن پناهنده و مهاجر و نیز دانش‌آموزان مناطق محروم و حاشیه نشین نیز به خدمات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در بحران کرونا اشاره کرد و ضمن معرفی  پلتفرم شاد وضعیت آموزشی این دسته از دانش آموزان را تشریح نمود.

در ادامه اجلاس، شرکت کنندگان به بررسی اساسنامه مؤسسه آموزشی اکو پرداختند و رئیس این مؤسسه را برای دوره بعدی انتخاب نمودند. جمهوری اسلامی ایران نیز مواردی را برای اصلاح اساسنامه عنوان کرد. سپس  در راستای به اشتراک‌گذاری تجارب آموزشی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد "جایزه آموزشی اکو" را در دو بخش معلمان و دانش آموزان مطرح نمودند. هم‌چنین و بر اساس مصوبات اجلاس دو روز گذشته، آمادگی کشورمان را برای ایجاد و فعالسازی شبکه مدارس اکو (ESN) اعلام نمودند و تأکید کردند این شبکه می‌تواند مدارس، معلمان و دانش ‌آموزان کشورهای عضو اکو را در قالب اجرای پروژه‌های مشترک به هم پیوند دهد.

حاجی میرزایی آمادگی کشورمان را برای میزبانی اجلاس آینده هیأت امنای اکو به شرکت کنندگان ابلاغ کرد و در پایان برای سلامتی و تندرستی تمامی انسان‌ها به ویژه برای عبور از این بحران از درگاه باریتعالی مدد طلبید و ابراز امیدواری کرد همکاری‌های آموزشی بین کشورهای عضو بیش از پیش برقرار شده و نتایج آن برای پیشرفت و بهبود آموزش در کشورها پر بار باشد.

به اشتراک بگذارید :