11 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ ۱۶:۰۷:۲۶
کد مطلب:  1283799
وزیر آموزش و پرورش در پیامی خطاب به خانواده های دانش آموزان :
در گذشته گفته می شد، مدرسه خانه دوم فرزندان ماست، اما امروز با اطمینان می گویم که خانواده مدرسه اول است

.

 متن کامل پیام مقام عالی وزارت  به شرح زیر است:

به نام خداوند بخشاینده ی مهربان

 

آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را حضور خانواده های گرامی و والدین دانش آموزان عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم و از همکاری و همراهی ارزشمند و صمیمانه شما با مدیران مدارس، معلمان و سایر دست اندرکاران تعلیم و تربیت در سال تحصیلی گذشته به ویژه در ماه های پایانی سال که با شیوع بیماری کرونا در کشور همراه شد، تشکر و قدردانی می نمایم.

قبلا گفته می شد، مدرسه خانه دوم فرزندان ماست، اما امروز با اطمینان می گویم که خانواده مدرسه اول است و در قبال همه اموری که به فرزندان مربوط می شود، مسئول است. بخصوص با پایداری و استمرار احتمال شیوع بیماری کورید ۱۹ نزدیکی و همکاری این دو نهاد اصیل و اثر گذار باید تقویت شود. تلاش ما این است که بتوانیم با بهره گیری از خرد جمعی، یافته های علمی و تجارب ارزشمند ملی و بین المللی، تربیت فرزندان و آینده سازان این مرز و بوم را به نحو مؤثر و مطلوبی به پیش ببریم و اجازه ندهیم وقفه ای در جریان آموزش و تربیت آنان به وجود بیاید.

وزارت آموزش و پرورش متناسب با اهداف، مأموریت ها و منابع مادی و انسانی خود با بهره گیری از ظرفیتهای برون سازمانی امکاناتی را فراهم کرده است تا پاسخگوی نیازهای آموزشی و تربیتی دانش آموزان در تمام نقاط کشور باشد، در این راستا با بررسی وضعیت های متصور، امکانات موجود و مشورت با کارشناسان خبره، روشهای آموزشی را در دو بخش حضوری و غیر حضوری پیش بینی و زمینه های اجرای آن را فراهم کردیم، برگزاری کلاس های حضوری را مشروط به فراهم بودن امکان اجرای دستور العمل های بهداشتی کرده ایم و برای اینکه خانواده ها و معلمان دغدغه سلامت خود و دانش آموزان را نداشته باشند به مدارس تفویض اختیار شده است تا با مشارکت و همفکری ذی نفعان یعنی خانواده ها، معلمان و مدیریت مدرسه که در قالب شورای مدرسه فعالیت می کنند، متناسب با شرایط مدرسه و منطقه، تقویم آموزشی را تنظیم و مطابق آن برنامه درسی مصوب را اجرا کنند.

در روش غیر حضوری، شبکه آموزشی دانش آموز «شاد» را راه اندازی کردیم که پس از چند ماه تجربه و ارزیابی و نظرسنجی از شما والدین گرامی، بسیاری از ایرادات فنی آن رفع شد و اکنون نسخه ی ارتقا یافته ی آن در دسترس معلمان و دانش آموزان قرار دارد. در نسخه ی جدید شاد، امکان برقراری ارتباط تصویری، مدیریت کلاس درس، بررسی تکالیف درسی، آموزش معکوس و ارزیابی از آموخته های فراگیران فراهم شده است. تلویزیون آموزشی نیز همزمان، فعالیت خود را با ارائه دروس در تمامی پایه ها آغاز کرده است تا دانش آموزانی که به هر دلیل نمی توانند از فضای مجازی استفاده کنند از تحصیل باز نمانند. همچنین بسته های خود آموز توسط معاونت های آموزشی تهیه شده و برای دانش آموزانی که امکان استفاده از روش های دیگر را ندارند ارسال می شود. در کنار این اقدامات تلاش خواهیم کرد با همکاری راهبران آموزشی و معلمان به صورت سیار دسترسی همه کودکان واجب التعلیم را به آموزش رایگان فراهم کنیم. اگر خلاقیت معلمان، کادر آموزشی مدارس و مناطق و خرد جمعی والدین را به این مجموعه بیفزاییم، امکان های متعددی فرا روی ماست که می توانیم متناسب با شرایط دست به انتخاب بزنیم.

با همه محدودیت های موجود به علت اثرات غیر قابل انکار روش حضوری بر سلامت جسمی، روانی، عاطفی و شناختی کودکان و نوجوانان که ممکن است چشم پوشی از آن پیامدهای تربیتی نامطلوبی بر رفتار دانش آموزان بر جای بگذارد به همه مدارس تاکید شده است که با تقسیم ساعات درسی به وقت های کوتاه، فراگیران را از این فرصت های طلایی محروم نکنند. در هر صورت شرط برگزاری کلاس های حضوری امکان رعایت دستورالعمل های بهداشتی است. با این وضعیت اکنون بخش قابل توجهی از مدیریت و نظارت بر تحصیل دانش آموزان بر عهده ی خانواده هاست و همکاری و تعامل بدون وقفه ی اولیا و مربیان، پشتوانه محکمی برای موفقیت فرزندانمان محسوب می شود.

از اعضای محترم شورای انجمن اولیا و مربیان مدارس درخواست می کنم در تعامل مستمر با خانواده های دانش آموزان نظرات آنان را به شورای مدرسه منعکس نمایند و از آنچه باعث نگرانی والدین عزیز می شود پیشگیری کنند. از مدیران محترم مدارس خواسته ام با تشکیل مستمر جلسات شورای مدرسه در اجرای مصوبات آن اهتمام نمایند.

سربلندی، عزت و توفیق روزافزون برای ملت عزیز ایران از خداوند بزرگ مسألت دارم.

محسن حاجی میرزایی

به اشتراک بگذارید :