4 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ ۱۳:۱۰:۳۰
کد مطلب:  1285024
مصاحبه اختصاصی روزنامه شرق با دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش
به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید در خصوص وضعیت آموزش پناهندگان و مهاجرین در ایران و جهان

دکتر کریمی طی مصاحبه با روزنامه شرق ابتدا به جایگاه و وضعیت آوارگان در جهان و ایران اشاره کرد و سپس وضعیت آموزش پناهندگان و آوارگان موجود در ایران را تشریح نمود.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل ضمن اشاره به وضعیت پذیرش دانش‌آموزان پناهنده و مهاجر در مدارس ایرانی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران به ویژه پس از مصوبه  هیأت محترم وزیران از سال 1395به بعد این است که هیچ شهریه‌ای از دانش‌آموزان افغانستانی دریافت نشود. وی در ادامه این بحث با ارائه آماری از وضعیت توزیع دانش‌آموزان آواره و مهاجر در دوره‌های مختلف تحصیلی، در این مصاحبه تأکید کرد: به ضرس قاطع می توانم بگویم که هیچ دانش‌آموزی به خاطر این که باید پولی پرداخت کند از مدرسه اخراج نمی شود و این عدم پرداخت شهریه و نداشتن مشارکت در امور مدرسه منعی برای ثبت نام وی نیست. وی تأکید کرد: درب مدارس ایرانی به روی تمامی کودکان لازم‌التعلیم اعم از ایرانی و غیر ایرانی که در ایران مقیم هستند و وضعیت سکونتی آنها از اعتبار و ثبات لازم برخوردار هست، باز بوده و هیچگونه محدودیتی برای پذیرش آنها وجود ندارد.

دکتر کریمی در مصاحبه با شرق در مورد هزینه‌های حضور دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس ایرانی مطالبی را مطرح نمود و ضمن تشکر از سازمان‌های بین المللی حامی پناهندگان، کمک‌های اعطایی آنها را در مقایسه با هزینه‌های صرف شده بسیار اندک دانست. 

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با تبیین فعالیت‌های انجام شده در خصوص بهبود روابط بین فرهنگی دانش ‌آموزان اتباع خارجی با همتایان ایرانی و معلمان خود اظهار داشت:  ما همچنان نیازمند آموزش و گفتگو در زمینه یادگیری بین فرهنگی در سطوح معلمان و دانش‌آموزان و اولیا هستیم و فکر می کنیم که باید صدای دیگری به خوبی در مدرسه شنیده بشود. با این حال حتماً نیاز به برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نیاز به آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه وجود دارد و در این راستا وزارت آموزش و پرورش برنامه‌هایی را طی سال‌های گذشته اجرا کرده و امسال هم بویژه در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان افغانستانی بیش از ۵۰درصد هستند این آموزش‌ها  با اولویت رویکردهای آموزش بین‌فرهنگی ارائه می‌شود.

دکتر کریمی در پایان این مصاحبه به روزنامه شرق گفت: سیاست رسمی ایران ادغام کامل دانش‌آموزان افغانستانی در جامعه میزبانشان یعنی ایران نیست و به دنبال این است که ضمن حفظ هویت افغانستانی خودشان شرایط و زمینه‌ای فراهم شود که آنها به کشور خودشان برگردند.

لینک

به اشتراک بگذارید :