9 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۹ ۱۵:۴۲:۳۸
کد مطلب:  1366241
امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سه جانبه بین
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، کمیسیون ملی آیسسکو درجمهوری اسلامی ایران و جهاد دانشگاهی الزهرا(س)

مراسم امضای این تفاهم نامه در روز سه شنبه، ‌18 آذر ماه و با هدف همکاری مشترک سه جانبه، بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و جهاد دانشگاهی الزهرا(س)، صورت گرفت. این مراسم با حضور سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار،‌ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده،‌ آقای دکتر مجتبی زینی وند، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران،‌ آقای دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، خانم دکتر زهرا نقی زاده،‌ رئیس جهاد دانشگاهی واحد الزهرا، ‌خانم دکتر زهرا جواهریان، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، خانم دکتر سوسن باستانی، معاون بررسی های راهبردی و دبیر ستاد ملی زن و خانواده، خانم دکتر لیلا فلاحتی،‌ مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و‌ آقای دکتر نورعلی عباسپور،‌ مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش انجام گردید.

در این جلسه، آقای دکتر مجتبی زینی­ وند، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین­ الملل و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران،‌ ضمن تقدیر و تشکر از خانم دکتر ابتکار، برای تدبیر ایشان در خصوص موضوع گفتگوی خانواده و پیشنهاد تشکیل "مرکز بین المللی اعتلای گفتگوی خانواده"،‌ اظهار داشت: مرکز بین المللی اعتلای گفتگوی خانواده ظرفیت بسیار ارزشمندی است که می تواند ظرفیت و توانمندی های کشور را در حوزه خانواده و اقدامات بسیار خوبی که در موضوع گفتگوی خانواده انجام شده است را به دیگر کشورهای اسلامی عرضه کند. وی اظهار داشت" ما در صدد هستیم تا در دو ماه پیش رو، با کمک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، افتتاحیه رسمی این مرکز را به انجام رسانیم". دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو همچنین، بر اهمیت آموزش دختران، به خصوص در مناطق محروم تاکید کرد و خواستار این شد که کمیته مشترکی بین این سه نهاد که این تفاهم نامه را امضا می کنند، تشکیل و به موضوع " تقویت و ارتقاء کیفی آموزش دختران در مناطق محروم در دوران کرونا در جهان اسلام" بپردازد. دکتر  زینی ­وند، همچنین بر لزوم برگزاری "کنفرانس علمی مجازی برای طرح مشکلات و مسائل خانواده در دوران کرونا در جهان اسلام" با همکاری سازمان آیسسکو، تاکید نمود. ایشان در بیانات خود افزود:‌ ایجاد کمیته مشترک بین آیسسکو و معاونت امور زنان و خانواده با حضور جهاد دانشگاهی می تواند به ارتقای کیفیت آموزش با اولویت آموزش دانش آموزان دختر در مناطق محروم  و همچنین به تقویت بنیاد خانواده و کمک به افزایش سطح توانایی ها و مهارتهای خانواده در ایفای نقش تربیتی متناسب با اقتضائات جامعه اسلامی در جهان اسلام، کمک کند. قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین­ الملل، با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب، در لزوم توجه به آموزش اتباع خارجی،‌ با اشاره موضوع آموزش پناهندگان گفت که این کودکان، در آینده می توانند سفیران فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران در کشور خود محسوب شوند.

سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار،‌ معاون رئیس جمهور در امور زنان  و خانواده،‌ در این جلسه، ضمن تشکر از دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو، با اشاره به اهمیت موضوع گفتگوی خانواده به ویژه در شرایط همه گیری کرونا، خاطر نشان کرد که این تجربه در سطح ملی به ما کمک کرد تا بتوانیم تجربیاتمان را دراین زمینه، در سطح بین المللی  و به جهان اسلام، انتقال دهیم. ایشان در سخنان خود افزود، موضوع خانواده، در جامعه بین المللی بسیار حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی، بر اهمیت خانواده به عنوان نهادی مقدس تاکید دارد. دکتر معصومه ابتکار افزود انتشار کرونا، موضوع خانواده را مهم تر کرده است، بدین ترتیب که، از سویی اعضای خانواده فرصت کنار هم بودن بیشتری پیدا کرده­اند و از سوی دیگر،‌ تنش ها در خانواده افزایش یافته است. وی به موضوع کاهش شکاف  بین نسلی در این زمینه اشاره نمود و آن را حائز اهمیت دانست. ایشان افزود، شورای راهبری در این زمینه ایجاد شده است که پیشنهاد می گردد نمایندگانی از کمیسیون ملی آیسسکو و جهاد دانشگاهی به این شورا اضافه شوند. معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان، ضمن اعلام آمادگی برای کمک به دختران و کودکان بازمانده از تحصیل، اظهار داشت که اگر بتوانیم مهارتهای گفتگوی موثر را از سطوح پائین در خانواده تقویت کنیم و تجربیاتمان در این زمینه را به دیگر کشورهای اسلامی منتقل کنیم، نقش خود را در جهان اسلام، به عنوان یک کشور اسلامی که موضوع خانواده خیلی برایش مهم است، ایفا کرده ایم.

به اشتراک بگذارید :