9 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۹ ۲۲:۳۶:۳۳
کد مطلب:  1366365
تاکید دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو بر تقویت تعاملات بین سازمانها و نهادهای فرهنگی
برای تدوین استراتژی مناسب جهت ساماندهی امور فرهنگی در حوزه های تخصصی آیسسکو

کمیته فرهنگ، کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران در روز چهارشنبه 19/9/1399برگزار شد. در این کمیته، موضوعات مهم فرهنگی و استفاده از ظرفیتهای برجسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان اسلام، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. در این جلسه که با حضور نمایندگان و مدیران ارشد وزارتخانه و سازمانهای مهم دست اندرکار امور فرهنگی درکشور، از جمله وزارت امورخارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان صدا و سیما، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت ورزش و جوانان و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، بر لزوم تقویت جایگاه فرهنگی کشورمان در سطح جهان اسلام تاکید گردید و اعضای کمیته، دیدگاهها و نظرات سازمان متبوع خود را ارائه نمودند.

در این جلسه،آقای دکتر زینی وند دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران با ارائه توضیحاتی در خصوص آیسسکو، با اشاره به اندیشه فرهنگ دینی و پیشینه غنی فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی، اظهار داشت باید با تلاش و وفاق بخشی و  تقویت ارتباطات و  تعاملات  با تمام نهادهای فرهنگی کشور، استراتژی مناسبی برای سامان دهی و انعکاس این میراث تمدنی به جهان اسلام تدوین نماییم. وی گفت، حضور فعال در عرصه های بین المللی نیاز به تقویت ارتباطات بین بخشی و تلاش بیشتر در حوزه های فرهنگی کشور است و برای این منظور لازم است هر یک از وزارتخانه ها و نهادها یک کمیته ویژه برای تدوین برنامه های فرهنگی مهم و قابل عرضه در جهان اسلام تشکیل، و نتایج کار این کمیته ها برای بررسی و تصویب به کمیسیون ملی آیسسکو ارائه گردد. دکتر زینی وند با اشاره به  رسالتی که کمیسیون ملی آیسسکو در زمینه انعکاس و معرفی ظرفیتهای بسیار خوب فرهنگی کشور ما به دیگر کشورهای اسلامی  دارد گفت، باید برای حضور دستگاههای مختلف کشور در عرصه های بین المللی و جهان اسلام حساسیت بیشتری ایجاد کنیم.
در این جلسه پس از بحث و بررسی سه موضوع مهم فرهنگی مورد تصویب قرار گرفت. نخست آنکه مقرر شد در ظرف دوماه آینده، افتتاح رسمی "مرکز بین المللی اعتلای گفتگوی خانواده" با حضور مدیرکل آیسسکو وشخصیتهایی از جهان اسلام به صورت مجازی انجام گیرد. این مرکز که به عنوان فعالیت ابتکاری جمهوری اسلامی ایران، با همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری وکمیسیون ملی آیسسکو برای فعالیت گسترده در سطح جهان اسلام، در سازمان مرکزی آیسسکو به تایید رسیده است، برای پرداختن به مشکلات خانواده ها و حل چالشهای آنها، به ویژه در دوران کرونا دارای اهمیت زیادی است. همچنین مقرر گردید که سازمانها و وزارتخانه های ذیربط، آثار مهم فرهنگی و تمدنی کشور را، برای معرفی به جهان اسلام، شناشائی و برای ثبت در سازمان آیسسکو به کمیسیون ملی آیسسکو معرفی نمایند. مصوبه سوم این جلسه نیز در خصوص دریافت برنامه های مهم فرهنگی وزارتخانه ها و دستگاههای مختلف کشور برای اجرا در سطح جهان اسلام در سال 2021 میلای، از طریق برنامه های مشترک با سازمان آیسسکو است. لازم به ذکر است نمایندگان وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط شرکت کننده در این جلسه، آمادگی کامل سازمان متبوع خود را برای هر نوع همکاری در جهت گسترش فعالیتهای فرهنگی کمیسیون ملی آیسسکو در سطح جهان اسلام، اعلام نمودند.

به اشتراک بگذارید :