9 جمادی‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ ۱۱:۲۱:۵۰
کد مطلب:  1403097
تور خالی آموزش و پرورش در مواجهه با ویروس قرن

روزنامه اعتماد

در پاسخ به مطلب مندرج در آن روزنامه به تاریخ 12 آذر 99  باعنوان «تور خالی آموزش و پرورش در مواجهه با ویروس قرن» معاونت  های آموزشی وزارت آموزش و پرورش مطالب زیر را به استحضار می رساند:

آنچه که عملکرد وزارت آموزش و پرورش از آغاز شیوع بیماری کرونا تا کنون نشان می دهد این است که همواره تابع مصوبات ستاد ملی کرونا بوده است و علی رغم آنکه وزیر آموزش و پرورش و معاونان ایشان همواره به این اصل اذعان نموده اند که هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نیست، لکن در تصمیم های اتخاذ شده همواره سلامت دانش آموزان و فرهنگیان در اولویت قرار گرفته و سعی شده پاسخگوی جو رسانه ای در خصوص چالش های ایجاد شده نیز باشند.

در عین حال واکنش وزارت آموزش و پرورش در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس به این صورت بوده است که به سرعت روش های دیگری را برای ادامه دار بودن جریان آموزش به انجام رسانده که از این روش ها می توان به شروع اولین برنامه آموزشی از تلویزیون ملی ایران در کمترین زمان بعد از آغاز تعطیلی ها ،  راه اندازی شبکه شاد برای ارائه آموزش های مجازی و اجرای آن به صورت تعاملی و نیز اعزام راهبران آموزشی و توزیع درسنامه برای مناطق کم برخوردار را می توانم نام برد. که تمام این بستر ها به صورت مداوم در حال گسترش، به روز رسانی، تقویت و ارتقای کیفیت بوده است.

همچنین صرف نظر از اینکه ماموریت این وزارت محرومیت زدایی و تهیه ابزارهای هوشمند برای افراد نیست، همواره در صدد آن بوده است که از طرق مختلف چه در تهیه این ابزار و چه در زمینه سازی بستر مجازی در نقاط دور از دسترس تلاش های موثری هم انجام داده است.

مع الوصف  آنچه که مطالعات بین المللی و عملکرد کشورهای پیشرو در زمینه آموزش  نشان می دهد؛ اهمیت و تاثیرگذاری آموزش به صورت حضوری است که هم به لحاظ آموزش و هم پرورش تنها مسیر مورد تائید و تاکید پژوهشگران است.  اصحاب تعلیم وتربیت واقفند که آموزش های حضوری با ماهیت تعلیم وتربیت سازگارتر است و تأکید برآن در شرایط مطلوب کاملا آگاهانه و خردمندانه است و اهتمام آموزش و پرورش بر تقویت کیفیت آموزش های غیرحضوری در مسیر دغدغه هایی است که نگارنده داشته است و یک مطالعه اجمالی در شرایط واقدامات آموزش و پرورش هر بررسی کننده منصفی را به این نتیجه می رساند که آموزش و پرورش علی رغم همه محدودیت های موجود، متناسب با نیازهای فعلی و مؤثرعمل کرده است. گرچه هرگز مدعی نیست که اقدامات این نهاد در حوزه تربیت و آموزش باتوجه به منابع و ناپایداری شرایط بی عیب و نقص بوده است.

وزیرآموزش و پرورش  نیز در صحبتهای اخیر خود در خصوص برگزاری حضوری امتحانات به صورت حضوری برای دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم که سال سرنوشت سازی را پشت سر گذاشته اند، و بر نیاز برگزاری کلاس های حضوری برای دانش آموزان دوره اول ابتدایی، آن هم با رعایت سختگیرانه کلیه پروتکل های بهداشتی تاکید کرده و تصمیم گیری نهایی را بنابر شرایط محلی و به تائید ستاد کرونا منوط نموده است.

لازم به ذکر است ما تنها کشوری نیستیم که درگیر شیوع ویروس کرونا شده است؛ نویسنده محترم با اندک مطالعه ای در خصوص وضعیت سایر کشورها در می یافت که بسیاری از آنها علیرغم وجود آمار فوتی های بیشتر، همچنان آموزش را از طریق حضوری ترجیح داده اند  چرا که به اهمیت آموزش حضوری پی برده اند.  از این رو مدارس در این کشورها آخرین جایی هست که تعطیل می شوند که به صورت مشخص می توان به کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه اشاره نمود. این کشورها هم به لحاظ زیرساخت های فناوری و امکان بهره وری همگانی در وضعیت مطلوب قرار دارند و هم امکان دسترسی بیشتری به ابزار هوشمند برایشان میسر است.

انتظار می رود رسانه ها از منظر ملی به موضوع آسیب های دورماندن کودکان از مدرسه نگاه کرده و آن را مورد توجه و بررسی قرار دهند تا بتوانیم با بهره گیری از تجارب جهانی فرصت بهتری را برای یادگیری دانش آموزان فراهم کنیم.

به اشتراک بگذارید :