17 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ ۱۴:۴۶:۰۶
کد مطلب:  1420022
با تلاش مشترک وزارت ورزش و جوانان و کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران:
مقدمات ثبت بازی‌های بومی محلی کشور در آیسسکو، به عنوان میراث فرهنگی ناملموس آغاز شد

در جلسه کارگروه میراث فرهنگی ناملموس وزارت ورزش و جوانان که با حضور معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی این وزارتخانه برگزار شد، موضوع ثبت بازی‌های بومی محلی کشور در آیسسکو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقدمات لازم برای ثبت این آثار در این سازمان فراهم گردید.

 در این کارگروه که نمایندگان آیسسکو، یونسکو، میراث فرهنگی و رؤسای بعضی از فدراسیون‌های ورزشی و         بازی‌های بومی کشور حضور داشتند، برای اولین بار موضوع ثبت اینگونه آثار در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام، آیسسکو، مطرح گردید.

در این جلسه عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش و جوانان بیاناتی را در خصوص ثبت بازی‌های بومی و محلی کشور درسطح جهانی به ویژه درآیسسکو عنوان نمود و با تاکید بر اهمیت این مسئله اظهار داشت: این موضوع را در حوزه آیسسکو با جدیت دنبال خواهیم کرد که لازم است در این خصوص یک دبیرخانه تشکیل داده شود تا جلساتی به طور منظم برگزار کنیم.

 وی همچنین گفت: در این خصوص در وزارت ورزش و جوانان قوانین و دستورالعمل‌هایی داریم که ما را به انجام این کار ملزم می‌نماید که ایشان از اینکه کمیسیون ملی آیسسکو این موضوع را در دستورکار قرار داده و پیگیری می کند، اظهار قدردانی نمود.  

عبدالکریم صادق دوست، رئیس گروه کمیسون ملی آیسسکو نیز در این نشست با اشاره به اهمیت ثبت آثار ملموس و ناملموس کشور در آیسسکو، به بیان ظرفیت‌های مادی و معنوی این سازمان تخصصی جهان اسلام برای چنین امری پرداخت و تاکید نمود: سازمان آیسسکو اهمیت و توجه خاصی به حمایت از آثار فرهنگی و تمدنی کشورهای عضو دارد.

وی در ادامه نحوه ارائه درخواست برای ثبت آثار ناملموس در آیسسکو را توضیح داده و آمادگی کامل کمیسیون ملی آیسسکو را برای انعکاس درخواست ثبت بازی‌های بومی محلی در سازمان آیسسکو را اعلام کرد.

شایان ذکر است که بیش از هزار نوع بازی محلی، ورزشی و باستانی در کشور داریم که این گنجینه فرهنگی نیاز به ثبت جهانی دارد و از این جهت ثبت این آثار در آیسسکو قدمی مهمی در این خصوص خواهد بود که به این منظور مقرر گردید که یک دبیرخانه دائمی در وزارت ورزش و جوانان برای پیگیری مستمر این موضوع تشکیل گردد.

به اشتراک بگذارید :