17 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ ۱۵:۱۱:۳۸
کد مطلب:  1447409
با هدف ثبت آثار فرهنگی و تاریخی کشور در آیسسکو صورت گرفت:
برگزاری جلسه کمیته تخصصی فرهنگ و ارتباطات آیسسکو در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

جلسه کمیته تخصصی فرهنگ و ارتباطات کمیسیون ملی آیسسکو با حضور رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو، نماینده وزارت امور خارجه و تعدادی از مدیران کل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در روز سه شنبه 28 بهمن 1399 در دفتر محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی این وزارتخانه برگزار شد.

این جلسه  با هدف بررسی ثبت آثار فرهنگی و تاریخی کشور در آیسسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام صورت گرفت.

محمد حسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه با اشاره به اهمیت ثبت آثار فرهنگی و تاریخی در سازمان‌های مرتبط بین المللی گفت: در دهه‌های قبل، این موضوع به دلیل مسائل جنگ و مشکلات بعد از آن، دچار وقفه‌ای شده بود که بعدها با اهتمام بیشتری پیگیری شد و اکنون نیز باید شتاب بیشتری به این حرکت فرهنگی بدهیم.

وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمادگی دارد تا با همکاری کمیسیون ملی آیسسکو،  این اقدام مهم را در سطح جهان اسلام انجام دهد.

عبدالکریم صادق دوست، رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو نیز در این جلسه به تبیین نحوه ثبت آثار فرهنگی و تاریخی در آیسسکو پرداخت و اقداماتی که تاکنون در این سازمان برای این منظور صورت گرفته را تشریح کرد.

 وی همچنین آمادگی کامل کمیسیون ملی آیسسکو برای همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت معرفی آثار فرهنگی و تاریخی کشورمان در این سازمان اعلام کرد.

جواد مومنی، نماینده وزارت امور خارجه در کمیسیون ملی آیسسکو نیز ضمن اعلام حمایت وزات امور خارجه از ثبت آثار ملی و تاریخی کشور در سازمان‌های بین المللی اظهار داشت: برای ثبت این آثار باید ضمن در نظر گرفتن ملاحظات لازم، با تشریک مساعی و سرعت بخشیدن به این امر تلاش نمود تا کشور ما نسبت به سایر کشور‌های دیگر، از این جهت عقب نماند.

 مدیران کل بخش ثبت آثار در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز توضیحات تخصصی لازم در این زمینه را ارائه نموده و در نهایت مقرر شد 5 اثر مشخص از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون ملی آیسسکو معرفی شود تا اقدامات لازم برای انجام مراحل ثبت این آثار در این سازمان صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :