تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۳ ۰۶:۵۰:۵۰
کد مطلب:  582833
وزير آموزش و پرورش ايران: مایه تأسف است که هنوز هم میلیون ها کودک در سرتاسر جهان از حقوق مسلم خود بی بهره اند

جناب آقاي بطحايي وزير محترم آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران به عنوان اولين سخنران پنجمین کنفرانس بین الملل وزرای امور کودک کشورهای اسلامی روز چهارشنبه رأس ساعت 16 عصر به وقت مراكش سخنراني خود را در در رباط مقر سازمان آیسسکو ايراد فرمودند.

پنجمین کنفرانس بين الملل وزرای امور کودک کشورهای اسلامی در رباط مقر سازمان آیسسکو با سخنراني وزراي كودك كشورهاي عضو ادامه يافت و جناب اقاي بطحايي وزير محترم آموزش و پرورش جمهوري اسلامي به عنوان اولين وزير به بيان ديدگاه ها و سیاست هاي  جمهوري اسلامي در خصوص موضوع اجلاس پرداختند.

وزير  محترم آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران  در ابتداي سخنراني خود ضمن ابراز خرسندي از فرصت داده شده جهت سخنراني در این اجلاس مهم و ارزشمند از جناب آقای دکتر عثمان التویجری ، دبیر کل محترم آیسسکو و همکارانشان بخاطر برگزاری این کنفرانس مهم تشکر و سپس مراتب سپاس و قدردانی خود را از مهمان نوازی دولت پادشاهی مراکش اعلام نمود.

نماينده جمهوري اسلامي ايران در اين اجلاس با اشاره به نخستين  اعلامیه جهانی حقوق کودک تا تصویب پیمان نامه حقوق کودک در سال 1989 از سوی سازمان ملل تاکنون گفت: تلاش های جامعه جهانی در اين مدت بر ترویج و تضمین حقوق کودکان در سرتاسر جهان استوار بوده است. بطوری که هم اکنون حقوق مسلم کودکان بعنوان انسان های کامل، اصلی پذیرفته در جوامع است و مسئولیت ترویج و تضمین آن نیز بر عهده سیاست گزاران و تصمیم گیران کشور ها نهاده شده است. اما با وجود تمام تلاش هایی که تاکنون صورت گرفته مایه تاسف است که هنوز هم میلیون ها کودک در سرتاسر جهان از حقوق مسلم خود از جمله حق تحصیل و برخورداری ازحمایت های اجتماعی بی بهره اند و در معرض انواع خشونت های جسمی و روانی و آسیب های گوناگون قرار دارند.

ايشان  با اشاره به کودکانی که در محیط های نا امن و درگیر جنگ و خشونت زیست می کنند گفت: نمونه ای از این کودکان ، فلسطینی ها هستند که هر روز در معرض انواع خشونت ها قرار دارند و از حقوق مسلم خود بی بهره اند. و جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشور های امضا کننده پیمان نامه جهانی حقوق کودک خود را موظف به اجرای مفاد آن می داند و همواره با تدوین یا اصلاح قوانین و اجرای اقدام های منطبق با اصول پیمان نامه در راستای تحقق بخشیدن به هدف های آن در کشور گام بر می دارد.

جناب آقاي بطحايي در ادامه به بيان رويكرد ایران به آموزش پرداخت و گفتند: جمهوری اسلامی ايران  موفق شده است آموزش رسمی برخوردار از کیفیت را برای دختران و پسران در مناطق شهری وروستایی فراهم کند. بطوری که اکنون میزان نام نویسی کودکان سنین مدرسه در کشور ما به بیش از 98 درصد رسیده،. نابرابری در نام نویسی دختران و پسران در دوره آموزش اجباری مهارشده و نرخ نام نویسی دختر و پسر تقریبا برابر شده است. در 5 سال گذشته نرخ پوشش در دوره پیش دبستانی از 45 درصد  به 70 درصد رسیده است. همچنین این دوره از آموزش به جهت اهمیت آن در رشد و پیشرفت ذهنی کودکان بخشی از آموزش رسمی کشور بشمار آمده و برنامه درسی مصوب برای آن تدوین شده است.

وي سپس به اقدام های مهم و اثر بخش ايران پرداختند كه يكي از آنها  ایجاد دوره های فنی و حرفه ای و کار و دانش اعلام كردکه با هدف ایجاد اشتغال مولد برای جوانان طراحی شده است. وي  در اين مورد فرمودند ما بنا داریم که میزان این آموزش ها را به بیش از 50 درصد  برسانیم. هم اکنون 60 درصد دانش آموختگان این رشته ها به شغل متناسب با رشته تحصیلی شان دست یافته اند.ي کی دیگر از اقدام های ما ، طراحی برنامه های آموزشی در قالب سند تحول بنیادین است که در عین برخورداری از مضامین و آموزه های اسلامی ، مطابق با تحولات جهانی آموزش و فناوری های نوین نیز هست. ما آمادگی داریم دستاورد های آموزشی خود بویژه نمونه کتاب های جدید درسی در زمینه های کار و فناوری را در اختیار دیگر کشور ها نیز قراردهیم.

موفقيت هاي علمي دانش آموزان ايراني نيز يكي از موضوعات سخنراني ايشان بود كه در اين باره نيز گفتند: دانش آموزان ایرانی در المپیاد های علمی و ورزشی هم به موفقیت های درخشانی دست یافته اند بطوری که در سال گذشته ، دانش آموزان ایرانی موفق به دریافت 11 مدال طلا ، 14 مدال نقره و 10 مدال برنز در المپیادهای علمی ریاضی ، شیمی ، فیزیک ، نجوم ، کامپیوتر ، زیست شناسی شده اند.

وزير آموزش و پرورش در خصوص برنامه هاي اين وزارتخانه راستاي منشور حقوق كودك اشاره نمودند كه، یکی از برنامه های در دست اقدام وزارت آموزش و پرورش در راستای مفاد منشور پیمان نامه حقوق کودک ، تهیه منشور حقوق دانش آموزی است که برگرفته از منشور حقوق شهروندی جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران است.در کشو ما احترام به سایر ملت ها و فرهنگ ها ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو شناخت و محترم شمردن دیگر فرهنگ ها با هدف ایجاد تفاهم و همزیستی دوستانه با دیگران، جزیی از برنامه های آموزشی ما را تشکیل می دهد. همچنین به منظور تقویت روحیه امید در مدارس و افزایش مهارتهای زندگی ، استقرار چارچوب های مدارس شاد در کشور اقدام کرده ایم .در جمهوری اسلامی ایران ، امکان برخورداری کودکان پناهنده از آموزش میسر است و هم اکنون 469 هزار کودک پناهنده در کنار همتایان ایرانی شان در مدارس کشور (دوره ابتدایی تا دوره دوم متوسطه) به تحصیل مشغولند.

توجه به كودكان آسيب پذير موضوع بعدي سخنان جناب بطحايي بود كه ايشان در اين خصوص به موارد ذيل اشاره فرمودند:  اقدام مهم دیگری که در 5 سال گذشته صورت گرفته، ایجاد خدمات سیار اورژانس اجتماعی است که با هدف حمایت ازکودکان در معرض آسیب ،صورت پذیرفته است.تشکیل بیش از 2000 سازمان مردم نهاد در سرتاسر کشور برای آموزش، ترویج و حمایت از حقوق کودکان در راستای پیمان نامه حقوق کودک از دیگر اقدام های ما در راستای تحقق این پیمان نامه است. اجرای طرح غربالگری کودکان ، از جمله اقدام های ما در سال های گذشته است. وي همچنین در مورد ایجاد اصلاحات در قانون مجازات اسلامی فرمودندكه اين اصلاحات در سال 1392با هدف حمایت از حقوق کودکان ، تدوین قانون حمایت از خانواده در سال 1391 ، تدوین قانون حمایت از کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست در سال 1392 و تدوین قانون آیین دادرسی کیفری در سال 1394 از جمله اقدام هایی است که در راستای گنجاندن مفاد پیمان نامه در قوانین کشور صورت گرفته است.

وزير آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران در پايان فرمودند:   با این همه اذعان داریم که هنوز اقدام های بسیاری می بایست در راستای دستیابی به هدف های پیمان نامه صورت پذیرد و تلاش ما بر این است که همگام با جامعه جهانی گام های بلند تری برای این منظور برداریم.

ايشان در خاتمه سخنان خود نيز  يك بار ديگر از پادشاهی مغرب و  تلاش های سازمان آیسسکو نیز تقدیر و تشکر نمودند.

به اشتراک بگذارید :