تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ ۱۳:۴۲:۲۲
کد مطلب:  590111
امضاء توافق نامه ساخت مدرسه در مناطق زلزله زده كرمانشاه با دولت ژاپن

در راستای اجرای طرح GGP و امضاء توافق نامه بين وزارت آموزش و پرورش و سفیر محترم کشور ژاپن در ايران يك باب مدرسه سه كلاسه در مناطق زلزله زده كرمانشاه ساخته خواهند شد .

به نقل از روابط عمومي مركز امور بين الملل روزيكشنبه سيزده اسفند ماه سال 96 باحضور هیرویاسو کوبایاشی سفیر  محترم کشور ژاپن در دفتر دكتر غلامرضا كريمي قائم مقام محترم وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رييس مركز امور بين الملل و  مدارس خارج از كشور اين توافق نامه بین وزارت آموزش و پرورش ايران و سفارت ژاپن جهت ساخت يك باب مدرسه سه كلاسه در روستاي زلزله زده شيخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجاني و از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن امضا گرديد. 

در مراسم امضاء اين توافق نامه ابتدا دكترغلامرضا  كريمي قائم مقام محترم وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل  ضمن خير مقدم و تشكر از سفير محترم ژاپن در تهران مراتب تقدير دولت جمهوري اسلامي را از مساعدت ها و همكاري دولت ژاپن در كمك به مناطق زلزله زده كرمانشاه ابراز نمودند. ايشان با اشاره به اشتراكات فرهنگي بين مردم ايران و ژاپن علاقمندي وزارت آموزش و پرورش ايران  را در راستاي گسترش ديپلماسي آموزشي بيان نموده و در همين راستا از طرف مقام عالي وزارت از وزير محترم آموزش و پرورش ژاپن براي سفر به جمهوري اسلامي ايران دعوت رسمي به عمل آوردند. در ادامه ايشان به ارائه عملكرد دولت جمهوري اسلامي در خصوص آموزش به پناهندگان پرداختند و آن را عرصه اي براي همكاري دوجانبه ايران و ژاپن و حتي سه جانبه با حضور يكي از سازمان هاي  بين المللي بيان نمودند.

در ادامه هیرویاسو کوبایاشی سفیر  محترم کشور ژاپن  ضمن ابراز تأسف و تأثر از وقوع زلزله در كرمانشاه مراتب همدردي  خود و دولت ژاپن را به دولت ايران و مردم كرمانشاه اعلام نمودند.

ايشان ضمن تشكر از دكتر غلامرضا كريمي قائم مقام محترم وزير آموزش و پرورش جهت ايجاد مقدمات انعقاد اين توافق نامه  فرمودند افتخار بزرگي براي من است كه توافق نامه کمک بلاعوض به پروژه های تامین نیازهای اولیه انسانی را براي ساخت مدرسه براي كودكان عشاير كرمانشاه امضاء كنم. در ادامه ايشان  ضمن تشريح برنامه GGP و اهداف آن گفتند كه از سال 1999 دولت ژاپن 132 پروژه در زمينه هاي آموزشي، مراقبت هاي اوليه بهداشتي،  بهزيستي و توسعه تعاوني هاي روستايي را در راستاي GGP در ايران اجرا نموده است. ايشان ضمن خرسندي از امضاء اين توافق نامه به نمايندگي دولت ژاپن  ابراز اميدواري نمودند كه اجراي اين پروژه كمكي در جهت ايجاد فضاي آموزشي حمايتي امن براي دانش آموزان باشد. وي در پايان ضمن تشكر از ميزباني جمهوري اسلامي ايران از پناهندگان كشورهاي افغانستان و عراق علاقمندي خود را در جهت گسترش روابط في مابين اعلام نمودند و از دعوت وزير محترم ژاپن براي سفر به ايران تقدير نموده و ابراز اميدواري نمودند تا زمينه ايجاد ارتباط ديپلماتيك وزراي آموزش و پرورش دو كشور در جهت تبادل تجربيات آموزشي ايجاد گردد.  

بعد از سخنان سفیر  محترم کشور ژاپن، جناب آقاي مجيد يزدان پناه مدير كل محترم آموزش و پرورش كرمانشاه مراتب تقدير و تشكر خود و مردم كرمانشاه را از دولت محترم ژاپن ابراز داشته و از آقاي هیرویاسو کوبایاشی سفير اين كشور در ايران براي سفر به كرمانشاه و مناطق زلزله زده دعوت به عمل آوردند. در ادامه مهندس شهري معاون محترم سازمان نوسازي و تجهيز مدارس ومهندس سيفي سرپرست محترم دفتر عشاير معاونت آموزش ابتدايي نيز مراتب تقدير و تشكر خود را از سفير محترم ژاپن در ايران اعلام نموده و بر گسترش فعاليت هاي مشترك در جهت ايجاد مدارس امن براي دانش آموزان  عشايرتأكيد نمودند. 

در پايان توافق نامه ساخت مدرسه در روستاي زلزله زده شيخ صله با حضور قائم مقام محترم وزير آموزش و پرورش، بين هیرویاسو کوبایاشی سفیر محترم کشور ژاپن و يزدان پناه مدير كل محترم آموزش و پرورش كرمانشاه امضاء گرديد.

لازم به ذكر است طرح  GGP  پروژه‌هایی هستند که از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن و برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه توسعه و تأمین امنیت انسانی و بر حسب نیازهای متفاوت کشورهای در حال توسعه اجرا می‌شوند و هدف آنها کمک به توسعه و رفاه جوامع روستایی است. این پروژه‌ها بر اساس تفاهم نامه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه ژاپن منعقد شده و با اعلام و هماهنگی مركز امور بين الملل وزارت آموزش و پرورش  از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن و برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه توسعه مدارس عشايري در مناطق محروم اجرا می‌شوند.

به اشتراک بگذارید :