تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ ۱۲:۰۶:۴۳
کد مطلب:  709627
سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی- آیسسکو در رباط برگزار گردید.

سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی- آیسسکو با حضور دکتر کریمی به عنوان در رباط برگزار گردید.

سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی  در حالی برگزار گردید که دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و دبیر کل کمیسیون ملی ایسسکو و نماینده ایران در شورای اجرایی که در این اجلاس حضور داشت.

در مراسم افتتاحیه اجلاس عبدالعزیز تویجری، دبیرکل سازمان آیسسکو و رئیس شورای اجرایی این سازمان در خصوص برنامه ها و فعالیت های مهم سازمان و بحران ها و چالش های فراروی جهان اسلام سخنرانی نمودند. دکترتویجری در ادامه سخنان خود به نماینده جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی که در دور جدید اجلاس به عنوان عضو در شورای اجرایی منصوب شده است تبریک گفت. درادامه  وی فعالیت های سازمان آیسسکو  در جهت تقویت روابط همکاری جویانه با کشورهای عضو و جوامع اسلامی را تشریح نمود.

دکتر کریمی نماینده جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی نیز ضمن اظهار  خوشحالی از بازگشت مجددش به شورای اجرایی پس از هفت سال،  فعالیت ها و اقدامات سازمان آیسسکو را مورد تمجید قرار داد و سپس با اشاره به اهمیت موضوع فلسطین و تلاش برخی از کشورها در درون و خارج از جهان اسلام در جهت کمرنگ کردن موضوع فلسطین، خواستار توجه بیشتر سازمان های بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی (OIC) و سازمان آیسسکو به موضوع فلسطین و مقابله با  تلاشهای اخیر رژیم صهیونیستی برای از اولیت انداختن این موضوع شد.  نماینده ایران در شورای اجرایی همچنین خواستار توجه بیشتر دبیر کل به دفاتر منطقه ای آیسسکو شد و از اینکه در عملکرد سالانه سازمان هیچ اشاره ای به برنامه ها و فعالیت های دفاتر منطقه ای نشده است انتقاد نمود.

در ادامه دبیر کل سازمان آیسسکو گزارشی از ارزیابی فعالیت های سازمان طی سالهای  2013 الی 2015 و همچنین 2016 الی 2018 ارائه نمود که پس از بحث و بررسی توسط  اعضاء شورای اجرایی مورد تائید قرار گرفت.

ازدیگر برنامه های دستور کار سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی ارائه گزارش مالی توسط  عبدالعزیز تویجری، دبیرکل سازمان آیسسکو و کمیته نظارت مالی سازمان بود که پس از بحث و بررسی مورد تائید اعضاء شورای اجرایی قرار گرفت.

در ادامه گزارش حق عضویت کشورهای عضو و همچنین اصلاح وضعیت مالی سازمان در سال 2017 مطرح گردیدکه  دبیر کل سازمان آیسسکو ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل پرداخت به موقع حق عضویت و انجام تسویه بدهی های خود تا پایان سال ،2017 از  سایر کشورهای عضو نیز خواست تا حق عضویت خود را به موقع پرداخت نمایند. 

نشست کاری بعدی شورای اجرایی با بررسی پروژه ایجاد اتحادیه موسسات آموزش زبان عربی به غیر عرب زبانان مورد بررسی قرار گرفت که با کلیات این پروژه موافق گردید. دکتر کریمی نماینده ایران نیز ضمن استقبال و حمایت از این پیشنهاد، با  توجه  به وجود دفتر منطقه ای آیسسکو در تهران و همچنین وجود دانشکده ها و اساتید متعدد زبان عربی در ایران آمادگی کشورمان  را  برای همکاری در اجرای این پروژه اعلام نمود.

برنامه عمل سه ساله سازمان بین المللی آیسسکو برای سالهای 2019 الی 2021 نیز در ادامه نشست مورد بررسی قرار گرفت و اعضاء کلیات آن را برای ارائه و  تصویب در مجمع عمومی سازمان مورد تائید قرار دادند.

در ادامه ضمن تائید اصلاحات و  تغییرات در ساختار سازمانی و قواعد اداری ایسسکو، مقرر گردید تا اجلاس چهلم شورای اجرایی سازمان آیسسکو سال آینده در رباط- مراکش برگزار گردد.

شایان ذکر است جلسه شورای اجرایی قبل از مجمع عمومی که با حضور وزراء و مقامات صاحب صلاحیت از کشورهای عضو برگزار می گردد تشکیل می شود و مجمع عمومی سازمان بین المللی آیسسکو روزهای پنج شنبه و جمعه 19 و 20 مهرماه  در مقر دائمی این سازمان در کشور مراکش برگزار و قرار است علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در رأس هیأتی در این اجلاس حضور یابد.

به اشتراک بگذارید :