تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ ۱۲:۲۷:۰۸
کد مطلب:  713277
کارگاه ارزیابی مشارکتی آموزش محیط زیست با حضور اساتید دانشگاهی و کارشناسان حوزه های ستادی برگزار گردید.

کارگاه ارزیابی مشارکتی آموزش محیط زیست در برنامه درسی توسط مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و با همکاری دفتر یونیسف در تهران برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی یک روزه که در دبستان بین الملل و تطبیقی پسران تهران برگزار گردید جمعی از اساتید دانشگاه و کارشناسان حوزه های مختلف ستادی وزارت آموزش و پرورش و شهر تهران به صورت تعاملی و مشارکتی نسبت به ارائه آخرین یافته ها و مطالعات انجام شده در خصوص آموزش محیط زیست در نظام های آموزشی پرداختند.

درآئین افتتاحیه این کارگاه تخصصی دکتر سید علی حسینی معاون بین الملل مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ضمن خیر مقدم به میهمانان و اساتید گرامی گفت: ترکیبی که دعوت شده اند مناسب برای ایجاد یک موج جدید در توسعه آموزش محیط زیست در نظام آموزشی است و امیدواریم با توجه به اهمیتی که وجود دارد این موضوع را به یک امر ملی تبدیل کنیم. 

وی یکی از مشکلات حوزه محیط زیست را عدم مشخص بودن مسئولیت  در این موضوع  و روشن نبودن جایگاه حوزه پاسخگویی عنوان نمود و گفت محیط زیست امروز مانند بسیاری از بحران های اجتماعی و اقتصادی به عنوان یک بحران آتی برای بشر مطرح شده است. در کشورهای مختلف هم این موضوع از یک موضوع اجتماعی صرف خارج شده است و تبدیل به یک موضوع امنیتی شده است. قوانین زیادی برای حفظ محیط زیست و امنیت زیستی انسان ها تنظیم شده است.

وی افزود: در بحث توسعه پایدارهم محیط زیست به عنوان یک اصل اساسی  مطرح است و امروزه بیشترین تفاهم بین المللی به دلیل اشتراکاتی مانند مشکلات دوره صنعتی شدن یا مسائل مربوط به  لایه ازون در این حوزه انجام می شود.

دکتر حسینی گفت:  در بحث اهداف آموزش های محیط زیست که در دنیا دنبال می شود آگاهی بخشی، دانش افزایی، نگرش ها و مهارتها و همچنین سنجش و مشارکت از اهداف مهم آموزش در این حوزه است.

وی با اشاره به تغییر آب و هوایی، تخریب زمین، انرژی هسته ای و آثار تخریبی آن و آلودگی منابع گفت این موضوعات بسیار گسترده و فراتر از یک موضوع است بلکه یک فرهنگ محیط زیست است واگر به سمت ایجاد جریان برای حفظ محیط زیست حرکت نکنیم موفق نخواهیم شد.

وی در خصوص نقش محیط زیست  دربرنامه درسی گفت:  در حوزه برنامه درسی آموزش محیط زیست را باید به عنوان یک فرهنگ در طول دوران تحصیل تداوم بخشید. دغدغه های محیط زیستی به عنوان دغدغه های روزمره ما باید تلقی شود. لذا تالیف کتاب و تدوین برنامه درسی برای یک دوره خاص یا برگزاری دوره های آموزشی نمی تواند به تنهایی مفید باشد. امروزه همه این آموزش ها در میدان مدرسه ارائه می شود، اما این کافی نیست و باید با آگاهی بخشی و افزایش  مهارت و تغییر نگرش دانش آموزان در حیطه های مختلف محیط زیست آن را تبدیل به رفتار محیط زیستی نمائیم.

 

بعد از سخنان دکتر حسینی خانم دکتر فرشچی معاون سازمان محیط زیست به ایراد سخن پرداخته و گفت: باید به دانش آموزان بیاموزیم که قدر و ارزش محیط زیست را در زندگی خود بدانند. کارهای زیادی در این زمینه انجام می شود اما تا زمانی که دانش آموزان در همان شروع سال های زندگی ارزش محیط زیست را ندانند در رفتار و فرهنگ و کارهای آنها منعکس نمی شود.

دکتر فرشچی افزود: وقتی در طیف شغل های آینده کودکان بتوانیم ببینیم که اشتیاق به کار در حوزه محیط زیست دارند آن زمان تاثیر گذار بوده ایم. ضرورت فرهنگ محیط زیست زمانی ایجاد می شود که کارها میدانی باشد. ارتباط بین زندگی روزمره و آنچه ما به دانش آموزان یاد میدهیم باید رعایت شود.

معاون سازمان محیط زیست گفت: ما اگر بخواهیم محیط زیست را به کودکان بیاموزیم باید آنها را به طبیعت ببریم. باید ملموس باشد. گونه های در حال انقراض باید با ایجاد یک حس دوستی در کودکان و ایجاد علاقه و ارتباط تثبیت شود. آیا ما محیط زیست کشور خود را می شناسیم؟

وی افزود: در آموزش محیط زیست دو اصل وجود دارد، یکی این است که تا طبیعت برای کودکان ملموس نباشد آموزش کتابی کافی نیست و در فرهنگ و رفتار آنها نقش پیدا نخواهد کرد.

دومین اصل این است که ارزش محیط زیست را از روی جملات نمی توان درک کرد. تنوع محیط زیست خیلی مهم است. نقش آن در زندگی ما چیست؟  اگر این ارزش ها را در سنین مختلف بتوانیم ایجاد کنیم شاید بتوانیم به تحولی که در ان مقطع انتظار داشته باشیم برسیم.

دکتر فرشچی در پایان ضمن اعلام امادگی سازمان محیط زیست در خصوص تعامل بیشتر با وزارت آموزش و پرورش افزود: قدرت خلاقیت کودکان را قدر بدانیم و فرصت دهیم تا ایده های خود را ثبت کنند

 لازم به ذکر است این کارگاه تخصصی 23 مهرماه توسط مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و با همکاری دفتر یونیسف در تهران برگزار و به موضوعات محیط زیست از جمله زیست دریا، تغییرات اقلیمی، ایمنی زیستی، تنوع زیستی، نقش و جایگاه انسان در ارتباط با محیط زیست و استفاده بهینه از منابع طبیعی در دبستان بین الملل و تطبیقی تهران برگزار گردید.

به اشتراک بگذارید :