تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ ۱۲:۰۵:۲۹
کد مطلب:  714050
افتتاح مدرسه شهدای دانایی در روستای حصارقاضی ورامین توسط سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش

با حضورسید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش مدرسه شهدای دانایی در روستای حصارقاضی ورامین افتتاح گردید.

در آئین افتتاحیه این مدرسه مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران با اشاره به آمار دانش آموزان مشغول به تحصیل در شهرستان های تهران،  اظهار کرد: از مجموع ۱میلیون و ۴هزار دانش آموز در شهرستان های تهران،  ۱۱۰هزار دانش آموز اتباع خارجی اشتغال به تحصیل دارند .

در ادامه، نقوی حسینی نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شهرستان گامی بسیار مبارک در خصوص احداث مدرسه و پوشش اتباع خارجی برداشته شده است ، گفت: گستره آموزش و پرورش  بسیار وسیع است و این موضوع می طلبد که همه نهادها و ارگانها از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آموزش و پرورش را در مسیر تعلیم وتربیت همراهی کنند.

در ادامه این برنامه غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور  گفت : بعداز فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر فراهم کردن شرایط تحصیل اتباع خارجی در مدارس، مقرر شد همه مسئولین مربوطه تلاش کنند کودکان لازم التعلیم اتباع به سهولت وارد مدرسه شوند، لذا باهمکاری وزارت کشور برنامه ریزی کردیم تا هر دانش آموز خارجی در هرجای ایران باشد بتواند به تحصیل بپردازد.

کریمی خاطرنشان کرد:خدماتی که در ایران به دانش آموزان اتباع ارائه می شود در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در طول سال حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان اعتبار بابت تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی می کنیم که متاسفانه سهم خیلی کمی از این اعتبار را کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان بین الملل پرداخت می کند، این در حالی است که این سازمان در برخی کشورها نه تنها اعتبارات بیشتری هزینه می کنند بلکه در برخی کشورها کمیساریا حقوق معلمان را هم پرداخت می کنند .

وی از تحصیل اتباع خارجی در بیش از۲۸هزار مدرسه خبر داد و افزود: ۱۲۸هزار دانش آموز اتباع خارجی فاقد مدارک لازم در مدارس ایران تحصیل می کنند.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور تصریح کرد: متوسط آمار پوشش تحصیلی اتباع خارجی در دنیا ۶۰درصد است اما در ایران این آمار به ۸۵درصد می رسد وما برنامه داریم آن را به ۹۰درصد برسانیم.

آئین افتتاحیه این مدرسه نیز با سخنان بطحایی وزیر آموزش و پرورش ادامه یافت:

وزیر آموزش و پرورش گفت به لطف خداوند و همت خیرین مدرسه ساز،۸ هزار باب کلاس درس در مهرماه جاری افتتاح کردیم و۲هزار باب کلاس دیگر  نیز تا قبل از پایان سال ۹۷ افتتاح می کنیم  و با وجود شرایط  نامطلوب اقتصادی، خیرین مدرسه ساز همت کردند و ما موفق شدیم امسال ۳ هزار باب کلاس درس بیشتر از آمار سال قبل به بهره برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: این افتخار ماست که بگوئیم  دانش آموزان اتباع خارجی هیچ تفاوتی با دانش آموزان ایرانی ندارند و همان شرایط و امکاناتی را در حین  تحصیل دارند که دانش آموزان ایرانی دارند.

بطحایی خاطرنشان کرد: کشورهایی که ادعای حقوق بشر دارند و صدایشان  در این خصوص همواره بلند است، چنین امکاناتی که ما در اختیار اتباع قرار می دهیم ،آنها در اختیار  اتباع نمی گذارند و دانش آموزان اتباع خارجی را در کمپ های ویژه پناهندگان نگهداری می کنند و معتقدند اتباع خارجی نباید از امکانات  دانش آموزان خودشان برخوردار باشند.

وی ادامه داد: در اینکه هیچ تفاوتی بین دانش آموزان ایرانی و غیر ایرانی در برخورداری از امکانات تحصیلی نیست بر خود می بالیم و بر اساس آموزه های دینی مان آن را یک فضیلت می دانیم .

 

مدرسه شهدای دانایی که امروز در بخش جواد آباد ورامین افتتاح گردید به همت سازمان نوسازی مدارس وزارت اموزش وپرورش و با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل ساخته شده است.

جواد آباد بزرگترین بخش استان تهران است .این بخش دارای ۵۴ مدرسه با ۴۱۰فرهنگی است.۴۸۲۹دانش آموز در مقاطع پیش دبستانی ، ابتدایی، اول متوسطه و دوم متوسطه مشغول به تحصیل هستند.۲۳۳۹ نفر از دانش آموزان این بخش ایرانی و ۲۴۹۹نفر یعنی حدود ۵۲ درصد دانش آموزان از اتباع افغانستان هستند.

 

 

به اشتراک بگذارید :