تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ ۱۴:۰۵:۰۰
کد مطلب:  717733
حضور دکتر کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل در همایش روشهای نوین پیشبرد دیپلماسی اقتصادی

همایش ملی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار گردید.

همایش ملی روشهای نوین پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با محوریت همکاریهای توسعه ای یکشنبه 29 مهرماه توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با حضور«جرج چدیک» فرستاده دبیرکل سازمان ملل در حوزه همکاری های جنوب در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.

در آئین افتتاحیه این همایش نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در همکاری های جنوب- جنوب و معاونین وزارت امور خارجه و وزارت اقتصاد و دارایی سخنرانی و در خصوص توسعه همکاری های جنوب جنوب بحث و گفتگو شد.

در این همایش همچنین اهداف دیپلماسی اقتصادی، موانع و برنامه های آن از منظر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مورد بحث قرار گرفت و در خصوص توسعه و تسهیل همکاری ها بین کشورهای در حال توسعه تبادل نظر گردید. ارائه  تجربه های ملی جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری های جنوب-جنوب توسط وزارتخانه ها و سازمان های مختلف نیز در ادامه مطرح گردید.

دکتر کریمی قائم مقام وزیر اموزش و پرورش در امور ببین الملل نیز، گزارشی از همکاری های این وزارتخانه با سازمان ها  و مجامع بین المللی و همچنین کشورهای عضو پیمان همکاری جنوب-جنوب ارائه نمود. وی با اشاره به حضور 480 هزار دانش آموز پناهنده در جمهوری اسلامی ایران از کمک محدود سازمان ها و مجامع  بین المللی در این خصوص انتقاد کرد و گفت وزارت آموزش و پرورش برای آموزش پناهندگان سالانه بیش از 1000 میلیار تومان هزینه می نماید و این در حالی است که کمک سازمان ها و مجامع بین المللی تنها حدود دو در صد از این مبلغ را شامل می شود.

در ادامه دکترکریمی از همه فعالان عرصه  اقتصادی و بخش های خصوص درخواست کرد در جهت کمک به پروژه های مربوط به توسعه آموزش پناهندگان همکاری لازم را داشته باشند. همچنین وی با اشاره به ظرفیت سازمان آیسسکو وبیش از 400 فعالیت سالانه  این سازمان اظهار نمود که کلیه اقدامات و فعالیت های سازمان آیسسکو در قالب همکاری های جنوب-جنوب در حال اجرا است و لذا از فعالان علاقمند به همکاری در حوزه جنوب- جنوب در خواست کرد تا ضمن ارتباط با سازمان آیسسکو نسبت به گسترش همکاری های خود با این سازمان اقدام نمایند.  

به اشتراک بگذارید :