تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۶ ۱۳:۰۴:۴۶
کد مطلب:  722153
جلسه کمیته فرهنگ کمیسیون ملی ایسسکو در ایران به ریاست دکتر کریمی دبیر کل این کمیسیون برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور اعضاء و نمایندگان وزارتخانه های مختلف برگزار گردید به بررسی اهم برنامه های اجرایی کمیسیون در راستای طرح عمل 2021-2019 پرداخته شد.

دومین جلسه کمیته فرهنگ کمیسیون ملی ایسسکو به ریاست دکتر غلامرضا کریمی دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران و با حضور نمایندگان وزارتخانه های مختلف روز یکشنبه در سالن اجتماعات مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش  برگزارگردید. در ابتدای این جلسه دکتر کریمی ضمن خیر مقدم به اعضاء کمیته گزارشی از سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی  و سیزدهمین اجلاس مجمع عمومی آیسسکو که در مقر این سازمان در مراکش برگزار گردیده بود ارائه نمود. وی بیان  دیدگاه ها و مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران را در مواجهه با مسائل کشورهای اسلامی به ویژه مردم مظلوم فلسطین در این اجلاس از سوی هیأت اعزامی ایرانی موثر دانست. کریمی  همچنین بر اهمیت ملاقات های دیپلماتیک و مذاکرات  هیأت جمهوری اسلامی ایران با دبیر کل این سازمان و همچنین روسای هیات‌های نمایندگی افغانستان، قطر، عراق، تاجیکستان تاکید  نمود.

دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران همچنین به انتخاب پایتخت‌های محیط زیست و توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: مقرر گردید تا در سه سال آینده یک شهر به عنوان پایتخت محیط زیست انتخاب می‌شود و با هماهنگی محیط زیست و شهرداری ها به دنبال عملیاتی کردن استانداردهای مصوب زیست محیطی هستیم.

در بخش دوم دستور جلسه به  برپایی اجلاس وزاری فرهنگ در راستای طرح عمل 2018-2016 در آذرماه سال جاری در بحرین پرداخته شد،  در این راستا دکتر کریمی همکاری همه جانبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  را در انعکاس توانمندی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توسط هیأت اعزامی از این وزارتخانه خواستار شد و گفت: با توجه به فعالیت های گسترده جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف فرهنگی و همچنین انتخاب مشهد و تبریز به عنوان پایتخت های فرهنگی کشورهای اسلامی در دو سال گذشته این انتظار می رود تا زمینه انعکاس عملکرد ایران در این حوزه به خوبی فراهم گردد.

در ادامه این جلسه دبیر کل کمیسیون ایسسکو با بیان اولویت های آیسسکو و هفت پروژه پیشنهادی این سازمان جهت انجام فعالیت های طرح عمل 2019-،2021 از وزارتخانه های مختلف درخواست نمود تا برنامه های پیشنهادی خود را ذیل این هفت پروژه که شامل حفاظت پایدار میراث ملموس و غیر ملموس، توسعه میراث و زبانهای ملل مسلمان، اجرای برنامه های پایتخت های فرهنگی جهان اسلام، ترویج گردشگری اسلامی، صنوف و صنایع دستی سنتی، ترویج گفتگوی بین فرهنگی و درون فرهنگی و در نهایت حمایت از نهاد های فرهنگ اسلامی خارج از جهان اسلام می باشد تدوین و جهت طرح و تصویب در شورای اجرایی آیسسکو به کمیسیون ملی این سازمان در ایران ارائه نمایند.

به اشتراک بگذارید :