24 جمادی‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ ۰۸:۳۲:۲۴
کد مطلب:  729817
حقوق شهروندی موقعیتی اجتماعی است که بر پایه آن افراد در برابر قانون یکسان هستند

رییس مرکز بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در نشست هم‌اندیشی نمایندگان حقوق شهروندی کشور؛ حقوق شهروندی موقعیتی اجتماعی است که بر پایه آن افراد در برابر قانون یکسان هستند

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل در نشست هم‌اندیشی نمایندگان حقوق شهروندی کشور با اشاره به جنبه‌های مختلف آموزش حقوق شهروندی گفت: آموزش رسمی در چهار جنبه سازمان دادن محتوای برنامه درسی، آموزش یادگیری و مشارکت فعال، ارزیابی دانش‌آموز و ارزیابی مدرسه، آموزش معلم پیشرفت و حمایت حرفه‌ای امکان‌پذیر است.

به گزارش ایلنا، غلامرضا کریمی در نشست هم‌اندیشی نمایندگان حقوق شهروندی استان‌ها و حوزه ستادی با اشاره به حقوق شهروندی در نظام آموزش رسمی و غیررسمی گفت: حقوق شهروندی مفهوم نسبتاً وسیع دارد و به‌عنوان‌مثال ابعاد سیاسی حقوق شهروندی عبارتند از حق شرکت در انتخابات، حق انتخاب شدن در مشاغل سیاسی، حق دارا بودن تابعیت. همچنین ابعاد اجتماعی حقوق شهروندی از حمایت‌های مالی و درآمدی، برخورداری از آموزش‌وپرورش رایگان، برخورداری از بهداشت و درمان و همچنین حمایت‌های قضایی نیز است.

وی درباره مفهوم شهروندی گفت: حقوق شهروندی موقعیتی اجتماعی است که بر پایه آن افراد در برابر قانون یکسان هستند، همچنین از حقوق و تکالیفی متقابل برخوردارند. علاوه بر آن هویت جمعی در آن‌ها طوری ارتقا یافته که امکان مشارکت فعال و آگاهانه آنان برای تحقق اهداف مشترک اجتماعی را فراهم می‌آورد.

کریمی در خصوص مفهوم آموزش شهروندی گفت: مفهوم آموزش شهروندی اشاره به رشد و پرورش قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شهروندان دارد به‌طوری‌که آحاد آن‌ها از طریق آموزش‌های شهروندی بتوانند از دانش و مهارت‌های لازم برای شناخت حقوق و انجام تکالیف و مشارکت فعال در تصمیم‌گیری، عمل آگاهانه، مسئولانه در امور اجتماعی وزندگی عادی برخوردار شده و برای دستیابی به توسعه پایدار ایفای نقش کنند.

وی درباره هدف از آموزش حقوق شهروندی گفت: هدف از این کار آماده‌سازی شهروندان برای ورود به زندگی اجتماعی اقتصادی سیاسی و فرهنگی است.

رییس مرکز بین‌الملل و مدارس خارج از کشور بابیان جنبه‌های مختلف آموزش حقوق شهروندی (آموزش رسمی) گفت: آموزش رسمی در چهار جنبه عنوان می‌شود که عبارتند از سازمان دادن محتوای برنامه درسی، آموزش یادگیری و مشارکت فعال، ارزیابی دانش‌آموز و ارزیابی مدرسه، آموزش معلم پیشرفت و حمایت حرفه‌ای.

دکتر کریمی در خصوص کشورهای موفق در حوزه حقوق شهروندی اظهار داشت: نروژ، سوئیس، دانمارک، کانادا و سوئد کشورهای موفق در حوزه حقوق شهروندی هستند. علاوه بر این تضمین بالای حقوق شهروندی از سوی دولت‌ها، مشارکت بالای مردم در تصمیم‌گیری و سرنوشت اجتماعی، امنیت، رفاه و تأمین اجتماعی بالا، شفافیت اداری ازجمله شاخص‌های ارزیابی حقوق شهروندی هستند.

وی همچنین از تألیف منابع آموزشی دراین‌باره خبر داد و گفت: یک کتاب کار دانش‌آموز و یک کتاب راهنمایی معلم تدوین‌شده است که این کتاب‌ها شامل ۱۶۰فعالیت هستند و درمجموع برای پایه اول تا ششم ۴۸۰فعالیت تعریف‌شده است. کتاب‌های مزبور در ۶گرایش تدوین‌شده‌اند که عبارتند از گرایش هنر و کاردستی، گرایش بازی و سرگرمی، گرایش دینی و مذهبی، گرایش علمی و فرهنگی و گرایش ادبی یعنی هر دوپایه تحصیلی ابتدایی دارای۵کتاب کار دانش‌آموز در این زمینه هستند.

کریمی در رابطه باتربیت مربی آموزش شهروندی توضیح داد: برای این امر دوره‌های دانشگاهی را طراحی کرده‌ایم که رشته تربیت مربی آموزش شهروندی در مقطع کاردانی و رشته مدیریت آموزش‌های شهروندی در مقطع کارشناسی در مرکز علمی کاربردی آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران است

به اشتراک بگذارید :