تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ ۱۰:۳۱:۱۸
کد مطلب:  729949
نقطه مشترک بین‌کشورهای عضو آیسسکو دین مبین اسلام و فرهنگ و تمدن درخشان آن است

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس دبیران کل آیسسکو در شیراز: نقطه مشترک بین‌کشورهای عضو آیسسکو دین مبین اسلام و فرهنگ و تمدن درخشان آن است

سید محمد بطحایی ضمن ابراز خرسندی از برپایی  نشست "تقویت شبکه علمی و کیفیت تحقیقات در کشور های اسلامی عضو آیسسکو"  از حضور دبیران کمیسیون‌های ملی آیسسکو و نمایندگان محترم سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای آموزشی، علمی و فرهنگی در شهر باستانی شیراز که زادگاه و محل پرورش بسیاری از سخنوران و اندیشمندان ایران است شما در این نشست سپاسگزاری نموده و لحظات و اوقات خوشی را برای ایشان آرزو نمود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه از برگزار کنندگان این همایش با شکوه؛ همکاران در مرکز استنادی علوم جهان اسلام، دفتر منطقه‌ای آیسسکو تهران و کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و دیگر بخش های وزارت آموزش و پرورش  که با تلاش و پشتکار، مقدمات برگزاری این نشست مهم را فراهم آوردند تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه وی  از دکتر التویجری و همکاران ایشان در مقر آیسسکو به واسطه  پشتیبانی و همکاری با جمهوری اسلامی ایران  در اجرای برنامه‌های کمیسیون ملی آیسسکو در ایران تشکر و قدردانی نموده و حضور دکتر القماری،معاون سازمان آیسسکو را در این اجلاس مغتنم شمرد.

رئیس شورای سیاستگذاری آیسسکو در ایران آیسسکو را  محلی برای همکاری و همبستگی بین‌کشورها و ملت‌های مسلمان دانست و گفت:  بر این باوریم همکاری‌هایی که در زمینه فرهنگ،‌ علم و آموزش صورت می‌گیرد نقش بسیار مهم و بی‌بدیلی در ایجاد تفاهم و نگرش مثبت بین‌ملت‌ها دارد  و زمینه مساعدی برای برقراری ارتباط و همکاری و همچنین تقویت همبستگی بین‌ملتها فراهم می‌آورد. بویژه آنکه نقطه مشترک بین‌کشورهای عضو آیسسکو دین مبین اسلام و فرهنگ و تمدن درخشان آن است. بطحایی ضمن  توجه به عضویت پنجاه و چهار کشور اسلامی در ایسسکو بر نقش مؤثری این سازمان در جامعه بین‌المللی  و شان و مرتبه‌ای ویژه آن به عنوان   یک نهاد بین‌المللی اسلامی  در مجامع بین‌المللی اشاره نمود و گفت: ما حمایت و پشتیبانی آیسسکو از ملت‌های ستم‌دیده و رنج‌دیده مسلمان چه در درون کشورها و چه در بیرون کشورهای اسلامی، بویژه مردم ستم‌دیده‌ی فلسطین را ارج می‌نهیم و فعالیت‌ها و اقدام‌های آیسسکو را برای احقاق حقوق مردم فلسطین بسیار سودمند می‌دانیم.

وی در خصوص ترسیم تعامل ایران با آیسسکو گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیوستن به این سازمان تا کنون کوشیده است نقش مؤثر و سودمندی در تدوین و اجرای برنامه‌های آن داشته باشد. دفتر منطقه‌ای آیسسکو و کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران دو نهاد فعالی هستند که همواره و در هر شرایطی به تلاش برای ایجاد هماهنگی و اجرای برنامه‌های عمل میان‌مدت و سه ساله و همچنین برنامه‌های ویژه ادامه داده و عزم جدی  برای پیگیری برنامه‌های آیسسکو دارند.

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران افزود: آموزش و پرورش در دیدگاه ما سنگ‌بنای پیشرفت و توسعه پایدار است و چنانچه برخوردار از کیفیت متناسب و سازگار با شرایط و نیازهای روز نیز باشد نقش کلیدی در پیدایش جامعه‌های پایدار و برقراری تفاهم  و صلح بین‌ملتها دارد. از این‌رو ما در وزارت آموزش و پرورش می‌کوشیم معیارها و استانداردهای کیفیت را افزایش داده و نظام آموزشی را از نظر کمیت و کیفیت ارتقاء دهیم.

بطحایی ضمن بیان دستاوردهای اموزش و پرورش ایران گفت: نظام آموزشی ما 99% کودکان سنین مدرسه را در دوره‌ی ابتدایی پوشش داده  و نرخ جذب آن در دوره‌ی دبیرستان به بیش‌از 85 % رسیده است.  ما توانسته‌ایم 96 % دختران سنین مدرسه را به آموزش جذب کرده و نسبت برابری جنسیتی را حدود 49 % و 51 % افزایش دهیم. این تلاش‌ها اکنون  سبب شده است که جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی یونسکو  جزء کشورهای برخوردار از آموزش ابتدایی جهانی به شمار آید.

وی یکی دیگر از افتخارهای وزارت آموزش و پرورش را نام نویسی و آموزش کودکان و نوجوانان پناهنده سنین مدرسه دانست و گفت: ما از 4 دهه پیش تاکنون پذیرای هزاران کودک پناهنده در مدارس خود بوده‌ایم و افزون بر آموزش، خدمات بهداشتی و کمک هزینه‌ای نیز برای آنان فراهم آورده‌ایم. این کودکان که بیشتر آنان به دلیل بودن در شرایط ناگوار جنگ و ناامنی از بیماری‌ها و نارسایی‌های جسمی و روانی رنج می‌برند در کشور ما با همکاری دو وزارت‌خانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان آمورش پزشکی از خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار می‌شوند.

بطحایی ضمن اعلام ناچیز بودن کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی به جمهوری اسلامی ایران در  این عرصه افزود:  انعکاس این اقدام وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران که هر ساله بیش از چهارصد هزار نفر و امسال نیز بیش‌از پانصدهزار نفر دانش‌آموز پناهنده را زیر پوشش خود دارد از سوی سازمان‌های بین‌المللی چندان مناسب و قابل قبول نبوده است. این در حالی است که ما این کودکان را بیگانه تصور نکرده و آنان را همچون فرزندان خود و مانند دیگر شهروندان ایرانی در مدارس آموزش داده‌ایم و بنا به دستور مقام معظم رهبری هیچ کودک پناهنده‌ای را حتی آنها‌یی را که بدون داشتن برگه‌های هویتی به مدارس مراجعه می‌کنند، از تحصیل محروم نساخته‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش دولت تدبیر امید در جمع نمایندگان کشورهایاسلامی شرکت کننده در این اجلاس گفت: هم‌اکنون کشور ما برخلاف نظر و موافقت جامعه‌ی بین‌المللی مورد شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های غیر قانونی و یک جانبه‌ی امریکا قرار گرفته و از بسیاری از حقوق خود در عرصه‌ی بین‌المللی محروم شده است. البته کشور و مردم ما همواره در راه استقلال و عدم وابستگی خود ثابت‌قدم بوده و هرگز دربرابر ستمگری و زورگویی سر فرود نیاورده است.

بطحایی همچنین بر اراده وزارتخانه خود در جهت مبارزه با  آثار سوء تحریم‌ها اشاره نمود و افزود:  ما در وزارت آموزش و پرورش نیز می‌کوشیم با وجود دشواری‌ها و آثار سوء تحریم‌ها در راه دستیابی به هدف‌های خود با تلاش و پشتکار به پیش برویم و انشاء الله با یاری پروردگار دانا و توانا بر دشواری‌ها و سدهایی که پیش روی ما قرار دارد پیروز و سربلند می‌شویم.

در پایان بطحایی  از مشارکت مهمانان  شرکت کننده در این نشست سپاسگزاری کرد و گفت: قدردان تلاش‌های ارزنده‌ی شما برای سرافرازی و سربلندی کشورهای اسلامی و احیای تمدن درخشان اسلامی هستیم.

گفتنی است اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو ،با هدف تقویت شبکه علمی و تحقیقات در کشورهای عضو سازمان آیسسکو ،طی روزهای 21 و 22 آبان ماه ، با حضور دبیران کل کمیسیون‌های ملی آیسسکو از ۳۵کشور اسلامی ،در مرکز استنادی علوم جهان اسلام در شیراز برگزار می‌ گردد.

 

به اشتراک بگذارید :