تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۱۷:۲۲:۱۱
کد مطلب:  791040
قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور
به فعالیت مدارس خارج از کشور به عنوان پایگاه های فرهنگی با جدیت ادامه می دهیم

دکتر غلامرضا کریمی روز سه‌شنبه در سلسله نشست های تشریح دستاورد چهل ساله وزارت آموزش و پرورش در باغ موزه دفاع مقدس گفت: به فعالیت مدارس خارج از کشور به عنوان پایگاه های فرهنگی با جدیت ادامه می دهیم.

در  این نشست خبری   که  به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد دکتر غلامرضا کریمی بتدا ضمن  تبریک این ایام تاریخچه مدارس ایران در خارج از کشور را تشریح نمود و گفت: مدارس ایران در خارج از کشور از ۱۳۴ سال پیش شکل گرفتند. ابتدا در مسکو، بعد استانبول و همینطور در شهرهای مختلف کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورها راه اندازی شدند.

قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل همچنین افزود  مجموعا در سال ۵۷، تعداد ۹ مدرسه در ۹ شهر با ۲ هزار دانش‌آموز داشتیم. اما بعد از انقلاب مدارس شروع به گسترش کردند و اکنون براساس مصوبه هیات دولت، ۷ سرپرستی در نقاط مختلف جهان شکل گرفته است.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور افزود: اکنون در ۱۱۴ مدرسه در ۸۴ شهر و ۵۴ کشور، حدود ۱۴ هزار دانش‌آموز داریم. در طول سال‌های مختلف این تعداد، روند کاهشی و افزایشی داشته است، در مقاطعی مدارسی در شهرهایی راه‌اندازی شده  اما مدتی هم متقاضی نداشته‌اند و فرزندان کارگزاران نظام در آنجا نبوده‌اند اما باز هم مدارس به عنوان پایگاه‌های فرهنگی حفظ شده‌اند.

به گفته غلامرضا کریمی هفت سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در کشورهای ترکیه و روسیه، امارات، قطر، کویت، پاکستان و هند، اروپا (مجموعه اروپا و آمریکای لاتین)، سوریه و لبنان هستند. او گفت: «بعضی از مدارس هم از مرکز اداره می‌شوند و تحت سرپرستی خاصی نیستند.

قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل به مدارس بین‌المللی داخل کشور هم اشاره کرد و گفت: «برای تحصیل خارجی‌ها در ایران، حدود ۵۰ مدرسه با نظام آموزش‌های دیگر کشورها داریم تا افراد کشورهای دیگر در ایران بتوانند ادامه تحصیل دهند. این مدارس برای اتباع خارجی ایران یا ایرانی‌هایی است که در خارج بوده‌اند و فرزندانشان به داخل می‌آیند.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور از تدوین نظام آموزش بین‌الملل کشورمان خبر داد و گفت: اقدام جدید ما این است که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نظام آموزش بین‌المللی ایران را تدوین کنیم. برنامه درسی آن تصویب شده و به شورای عالی آموزش و پرورش می‌رود تا کتاب‌های درسی مناسب با نظام آموزشی کشورمان برای آموزش خارج از کشورمان تدوین شود.

کریمی ادامه داد:  تا سال 57 به هیچ سازمان بین المللی حق عضویت پرداخت نمی کردیم اما اکنون با 9 سازمان همکاری داریم و کمیسیون آیسسکو در وزارت آموزش و پرورش مستقر است و وزارت علوم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق کمیسیون آیسسکو مستقر در آموزش و پرورش با این سازمان بین المللی در تعامل هستند. 

او افزود:  همچنین آیسسکو در درون وزارت آموزش و پرورش مستقر است350 فعالیت مشخص در قالب برگزاری کارگاه ها و فعالیت های آموزشی و علمی تاکنون با سازمان های بین المللی انجام شده و تعاملات با یونسکو، یونیسف و کمیساریای عالی پناهندگان ادامه دارد. 

قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل به دانش‌آموزان پناهنده ایران هم اشاره کرد و گفت:  حضور دانش‌آموزان پناهنده در مدارس اتفاق دیگر حوزه ما است و ما همیشه پذیرای آن‌ها بوده‌ایم و در پی دستور رهبری در سال ۹۳ که هر کودکی فارغ از اینکه مدرک دارد یا نه، باید وارد مدرسه شود، شاهد جهشی در تعداد دانش‌آموزان پناهنده در مدارس بودیم و اکنون ۴۹۳ هزار دانش‌آموز پناهنده در ۲۸ هزار مدرسه در کنار دانش‌آموزان ایرانی مشغول تحصیل هستند که این اتفاق مورد تحسین همه سازمان‌های بین‌المللی است. در دیگر کشورها پناهنده‌ها را در اردوگاه نگه می‌دارند و به آنها خدمات می‌دهند ولی ما در شهرهای خود به آنها خدمات می‌دهیم و قرار است تجربه ایران به عنوان یک تجربه موفق به کشورهای دیگر ارائه شود. 

وی افزود: برای آینده به دنبال این هستیم که مدارس خارج از کشور حتما بتوانند به عنوان پایگاه فرهنگی به کار خود ادامه دهند، ما البته به خاطر شرایط کشور و تحریم و مشکلات ارزی تغییراتی انجام خوهیم داد و مطمانا در سال آینده تعداد نیروهای اعزامی کاهش پیدا می‌کند. امسال علی رغم کاهش اعلام کردیم هر معلمی که به تبعیت همسر فرهنگی می‌تواند در خارج از کشور حضور داشته باشد به مرکز امور بین‌الملل مراجعه کند تا بتوانیم آنها را از حقوق ریالی برخوردار کنیم و بیمه شوند اما شرح وظیفه کاریشان در یک مدرسه در خارج از کشور باشد. این اتفاق کمبود بودجه ما را در خارج از کشور تا حدودی جبران کرد. سال آینده همین استراتژی را مد نظر داریم که از دانشجویان خارج از کشور هم یا ایرانی‌های مقیم خارج بتوانیم استفاده کنیم. 

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت:  در امارات ۲ هزار و ۵۷۷ دانش‌آموز، در کویت ۲ هزارو ۳۰، در قطر ۸۲۴ و در اروپا هزار ۷۷۰ دانش‌آموز داریم که اکثرا در ابتدایی هستند. ما به تناسب نیازی که سفارت‌خانه‌ها اعلام می‌کنند در هر کشوری مدرسه می‌سازیم و معلم اعزام می‌کنیم. کارگزاران نظام باید فرزندشان در مدارس ایرانی درس بخوانند. اما درباره مدارس اروپایی و دیگر کشورها ما کم کم دچار چالش می‌شویم، چون اکثر کشورها در حال راه‌اندازی نظام آموزشی خاص برای افراد مقیم کشور خود هستند. مثلا در اتریش کم کم دچار چالش می‌شویم. تعدادی از ایرانی‌ها مقیم این کشور شده‌اند و تبعه هستند ولی دوست دارند در مدرسه ایرانی درس بخوانند، دولت اتریش به ما اعلام کرده است که مدرسه خاص و مورد تایید این کشور با مربی بهداشت، سالن ورزشی و ... راه‌اندازی کنید و باید استانداردهای ما را داشته باشد. به همین خاطر ما از بخش خصوصی خواسته‌ایم در این زمینه به ما کمک کنند. 

کریمی به تدریس متون دینی هم اشاره کرد و گفت:  در سر کلاس‌های مدارس دیگر کشورها مثلا درس کاتولیک که تدریس می‌شود بچه‌های مسلمان را از کلاس خارج می‌کنند، حتی برای شیعه و سنی هم همینطور است و آیین‌ها به درستی تدریس می‌شود. اولویت اول برای ما در خارج این است که مدرسه داشته باشیم و هر روز سرود جمهوری اسلامی خوانده شود و بچه‌ها به کلاس بیاییند.

او به بودجه سال آینده مرکز امور بین‌الملل هم اشاره کرد و گفت:  بودجه سال آینده ما ۴۰ میلیون یورو پیش بینی شده بود ولی با افزایش نرخ ارز به نصف کاهش پیدا کرد. اما دولت در سال آینده به دنبال آن است تا سازمان‌هایی که بودجه آنها ارزی است بتوانند از یک سازوکار دیگر هم ستفاده کنند. بودجه ما از ۱۷۴ میلیارد به ۲۰۷ میلیارد تومان یعنی با ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است که با این افزایش نرخ ارز، کمتر از نصف هزینه‌های ما را پوشش می‌دهد. 

کریمی در پایان از پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «حدود چهار ماه حقوق معلمان را پرداخت کرده‌ایم و چهار ماه دیگر را منتظر تخصیص هستیم. بخشی از حقوق معلمان اما باقی می‌ماند که امیدواریم با سازوکار دولت در سال آینده معوقات حقوق معلمان را سال آینده پرداخت کنیم. حقوق منقضی خدمتی‌ها هم با جزو همین هاست و با تخصیص جدید پرداخت خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :