تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ ۱۴:۴۰:۰۳
کد مطلب:  791977
پیام تسلیت دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران به مناسبت درگذشت چهره ماندگار کشور؛ دکتر حسین زمرشیدی

دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و دبیر کل کمیسیون ملی ایسسکو در ایران در پیامی درگذشت دکتر حسین زمرشیدی چهره های ماندگار معماری سنتی ایرانی و اسلامی را تسلیت گفت.

پیام تسلیت دبیر کل کمیسیون ملی ایسسکو در جمهوری اسلامی به شرح ذیل می باشد.

-------------------------------------------------

"کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام"

مرگ حق است و رفتن به سوی معبود غایت هر انسانی است. اما عروج بزرگمردانی که پیشتر در تعلیم وتربیت پیشتاز بوده و بیشتر در قلوب مردم جای دارند بسی سنگین و طاقت فرساست. خبر آمد شمع وجود استاد نام آشنای معماری کشور دکتر حسین زمرشیدی که از چهره های ماندگار معماری سنتی ایرانی و اسلامی، پدیدآورنده هنرهای قدسی و الهی معماری اسلامی برای قرآن کریم و عضو فرهنگستان هنر بودند به خاموشی گرایید و روح بلند آن معلم فرزانه به خالق لوح و قلم پیوست و خیل مشتاقان و دانش آموخته گانش را عزادار نمود.

آن استاد ارزشمند و دلسوز در عمر پر برکت خویش منشأ خدمات متعدد علمی و معنوی با تکیه بر دانش٬ تقوی و اخلاق حسنه گردیدند. بی شک استاد زمرشیدی از مصادیق واقعی شعرشیخ اجل هست که فرمود "سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز"

 اینجانب در نهایت تألم و تأثر این فقدان جانسوز را به محضر جامعه علمی، دانشگاهی و فرهنگی بخصوص آموزش و پرورش و بیت مکرم و معزز آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و برای آن عزیز به معبود پیوسته غفران و رحمت واسعه الهی و برای جمیع بازماندگان صبری جزیل همراه با عزت از خداوند سبحان مسئلت می نمایم.

 

دکتر غلامرضا کریمی

قائم مقام وزیر در امور بین الملل

و دبیر کل کمیسیون ملی ایسسکو در ایران

 

-------------------------------------------------------

شایان ذکر است مرحوم دکتر حسین زمرشیدی عضو فرهنگستان هنر و هیئت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بود. استاد حسین زمرشیدی به عنوان عضو ثابت گروه معماری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۱از سوی ستاد بنیاد چهره‌های ماندگار، به عنوان «چهره ماندگار در عرصه معماری سنتی کشور» برگزیده شد. ایشان در مهرماه ۱۳۸۳، از رئیس‌جمهور، نشان درجه سه دانش دریافت کرد و در سال ۱۳۸۷به عنوان پدیدآورنده هنرهای قدسی و الهی معماری اسلامی برای قرآن کریم، از طرف رئیس‌جمهوری ایران به عنوان خادم برگزیده قرآن کریم مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت و در سال 97 مفتخر به کسب جایزه ویژه جشنواره بین المللی خوارزمی گردید.

استاد حسین زمر شیدی، 16 بهمن ماه 97 در سن هفتاد و نه سالگی درگذشت ...

به اشتراک بگذارید :