تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۱۳:۳۹:۰۰
کد مطلب:  825865
قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور گفت:
بیست پروژه در عرصه بین الملل آموزش و پرورش در سال 98 اجرا خواهد شد.

دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در مراسم آغاز سال جدید و دیدار نوروزی با همکاران مرکز امور بین الملل خبر از اجرای بیست پروژه در عرصه بین الملل آموزش و پرورش در سال 98 داد.

در ابتدای این دیدار دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور  ضمن تبریک سال جدید به همکاران مرکز و فرهنگیان عزیز شاغل در مدارس بین الملل و تطبیقی و همکاران اعزامی به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای ایشان و خانواده های محترمشان سالی سرشار از شادکامی و خرمی را آرزو نمود و ضمن ابراز خوشحالی از توفیق خدمت در سال جدید، منشاء اثر بودن و خدمات شایسته در یک نهاد وابسته به دولت را امری ضروری و لازم دانست.

دکترکریمی ضمن اشاره به بحران های متعدد در آغاز سال جدید در کشور، خسارات وارده جانی و مالی به هموطنان بخش های مختلف کشور را به واسطه سیلاب هایی به وجود آمده غم انگیز دانست و با خانواده های محترم هموطنان آسیب دیده ابراز همدردی نمود.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل ضمن بیان  چالش های سال گذشته که مهمترین آن بحران ارزی بود، بر تاثیر پذیری زیاد مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از این بحران و عدم تحقق برخی اهداف و تغییر برنامه ریزی ها و سازماندهی های انجام شده برای مدارس خارج از کشور اشاره نمود.

وی با اشاره به وجود این بحران در سال 98 شدت آن را به دلیل تحریم ها در برخی موارد بیشتر از سال گذشته نیز دانست و بر ایستادگی در مقابل این تحریم های ظالمانه  و تلاش مضاعف کارمندان دولت در بیرون آمدن با سربلندی از این بحرانها و چالش ها، همچون سالهای گذشته و ایام جنگ تحمیلی تاکید نمود و دستیابی کشور جمهوری اسلامی ایران به آرمان های بلندش را از خداوند متعال خواستار شد.

در ادامه با توجه به حضور ایشان به نمایندگی از مقام عالی وزارت در استان کرمانشاه که سومین استان پربارش کشور بود و بررسی وضعیت هموطنان سیل زده به ویژه فرهنگیان گرامی از تلاش ها و اقدامات پیشگیرانه لازم توسط مسئولان وهموطنان عزیز که برگرفته از تجربه زلزله سال 96 بود در کاهش خسارات مالی و جانی درمواجه با این بلای طبیعی تشکر و قدردانی نمود.

ایشان ضمن تاکید بر سیاستهای انقباضی مرکز امور بین الملل در اداره مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در سال جدید به اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده  به ویژه بازگشت فرهنگیانی که دوسال ماموریت ایشان خاتمه یافته در 31 خرداد ماه سال جاری برای صرفه جویی های ارزی  اشاره نمود. کریمی در این راستاگفت: معلمان اعزامی به خارج از کشور از 403 نفر در سالهای گذشته  در سال 97  به 275 نفر کاهش یافت که با شرایط موجود و بودجه تخصیصی توسط دولت و مجلس این تعداد در سال 98 به 150 نفر نیز تقلیل پیدا خواهد نمود.

دکتر کریمی با اشاره به بدهی های انباشته شده به معلمان منقضی خدمت آن را حق طبیعی این عزیزان دانسته و بر پیگیری مطالبات ایشان توسط وزارت متبوع  تاکید نمود.

وی سیاست وزارت آموزش و پرورش را در عرصه بین الملل نیز، گسترش روابط و تعاملات بین المللی در عرصه تعلیم و تربیت دانست و بر استفاده از تمام ظرفیت های بین المللی، تجربیات و نوآوری ها در این عرصه و متعاقباً انتقال این تجربیات به سایر کشورها تاکید نمود و از همکاران مرکز خواست تا در سال جدید ارتباط هدفمند با سازمان ها بین المللی و استفاده از ظرفیت های آنها را در دستور کار خود قرار دهند.

وی ضمن اشاره به 20 پروژه پیش بینی شده برای مرکز در سال جدید بر تلاش همکاران در عملیاتی کردن آنها جهت دستیابی به اهداف یک ساله در راستای بین المللی شدن نظام آموزش و پرورش تاکید نمود.

ایشان ضمن اشاره به نگرانی های موجود ابراز امیدواری نمود تا با حضور افراد علاقمند جهت تاسیس مدارس جهت ارائه خدمات آموزشی به هموطنان عزیزمان در اقصی نقاط جهان نهایت استفاده از این ظرفیت ها  جهت کاهش برخی مشکلات موجود گردد. وی خلاقیت و ابتکار را دو عامل مهم در از بین بردن چالش های پیش روی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور دانسته و گفت در سال آینده از توان و ظرفیت آموزش مجازی و دانشجویان ایرانی خارج از کشور بیشتر از پیش استفاده خواهد شد و تمام تاکید ما این است که کیفیت آموزش بالاتر هم برود وحتی پیگیری های لازم جهت آغاز فعالیت مجدد برخی مدارس  تعطیل شده در امارات و ارائه خدمات آموزشی به همه ایرانیان عزیز انجام شده است.

دکترکریمی در پایان برخی مباحث مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر از جمله تلاش جهت تضعیف مدارس و کاهش کیفیت آموزشی در مدارس خارج از کشور را رد کرد و گفت: باید تلاش شود تا با شیوه های متفاوت با تمام توان به کار مدارس به عنوان یک امر حاکمیتی در خارج از کشور ادامه دهیم.

به اشتراک بگذارید :