23 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۱۳:۱۸:۱۰
کد مطلب:  832394
قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور:
مدارس خارج از کشور با تغییر در روش ها و نحوه تأمین نیروی انسانی به فعالیت خود ادامه خواهند داد

آئین افتتاحیه گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با حضور و سخنرانی دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از امروز 27 فروردین ماه به مدت دور روز در تهران آغاز گردید.

در آئین افتتاحیه گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، دکتر غلامرضا کریمی ابتدا ضمن خرسندی از برپایی این گردهمایی و حضور سرپرستان محترم مدارس جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور این گردهمایی دو روزه را فرصت مناسبی جهت طرح و بررسی مهمترین چالش ها، مسائل و مشکلات و راهبردهای پیش روی مدارس خارج از کشور دانست.

کریمی ضمن اشاره به سوابق فعالیت 140 ساله مدارس ایران در خارج از کشور گفت: نحوه فعالیت این مدارس در زمان های مختلف متأثر از موقعیت و شرایط ویژه آن زمان بوده است و در مقطعی از زمان به دلیل آنکه  کشورهای اطراف و همسایه از لحاظ امکانات آموزشی حداقل ها را هم نداشتند، ایران با استفاده از ظرفیت های خوبی که داشته است نسبت به تأسیس مدرسه و بیمارستان در این کشورها و ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی به هموطنان ایرانی که به دلیل مبادلات تجاری در  کشورهای همسایه  اقامت داشتند اقدام نمود، ولی در برخی از کشورها مانند روسیه و ترکیه نیز بر اساس ضرورت لازم بوده است که این مدارس تأسیس و نسبت به ارائه خدمات به هموطنان ایرانی  و مردم آن کشورها نیز اقدام شود.

وی در ادامه افزود: این روند در طول دهه های قبل از انقلاب ادامه داشته است ولی محصور در  محدوده کشورهای اطراف ایران بوده و گسترش زیادی پیدا نکرده بودند. ولی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران با توجه به فلسفه انقلاب اسلامی که یک نظام دینی و ایدئولوژیک بود که طبیعتاً باید آرمان ها و اهدافش در خارج از کشور گسترش پیدا می کرد، تأسیس و گسترش مدارس خارج از کشور از اولویت خیلی ویژه ای برخوردار شد. لذا علی رغم وقوع جنگ تحمیلی ما شاهد این هستیم که به سرعت چارچوب ها و آئین نامه تدوین و در اقصی نقاط جهان مدارسی تأسیس شده است تا فرزندان کارگزاران نظام و هموطنان عزیز و همچنین علاقمندان به نظام جمهوری اسلامی بتوانند  در این مدارس ادامه تحصیل دهند. این فعالیت ها همواره ادامه داشته و نهادینه گردیده و در طول این سالها به کار خود ادامه داده است.

کریمی در خصوص اهمیت فعالیت مدارس خارج از کشور افزود: ما برای فعالیت مدارس خارج از کشور و تداوم آن گزاره هایی را دراسناد بالادستی داریم، ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز همواره در بیانات و دیدار با سفرا  و در مناسبت های مختلف بر ضرورت وجود و فعالیت مدارس خارج از کشور تاکید نمودند و در جایی نیز بر اهمیت و لزوم فعالیت این مدارس حتی بر هزینه های زیاد آن اشاره فرموده اند لذا از اینرو فعالیت مدارس خارج از کشور جزو چارچوب های حاکمیتی نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد. در اسناد بالادستی مانند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باز هم  ما راهکارها و گزاره های مشخص را در خصوص فعالیت و افزایش کیفیت آموزشی این مدارس مشاهده می کنیم.

کریمی در ادامه به رویکرد سند روابط علمی بین المللی نظام جمهوری اسلامی ایران که اخیراً در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید اشاره نمود و گفت در این سند نیز بر افزایش و گسترش تعاملات و ارتباطات بین المللی تاکید گردیده است و هر وزارتخانه طبق یک برنامه  زمانبندی شده  باید اعلام نماید که چگونه در محیط بین المللی در حال فعالیت می باشد و حجم و کیفیت این فعالیت ها چگونه است. لذا ما موظف هستیم  به تناسب تحولاتی که در محیط داخلی کشور و محیط بین المللی  شکل می گیرد خودمان را تطبیق دهیم.

کریمی در ادامه ضمن اشاره به شرایط خاص کشور و تحریم های ظالمانه ای که امریکا علیه ایران وضع نموده است گفت: با آنکه در دورجدید تحریم ها  در فهرست تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا قرار نداریم ولی در برخی موارد محدودیت های شدیدتری برای روابط مالی و تجاری کشورمان در محیط بین المللی  ایجاد گردیده است. وی افزود:  با توجه به همه این محدودیت ها اراده نظام بر این است که تعاملات و ارتباطات بین المللی وزارتخانه ها و دولت به صورت پر رنگ و گسترده تداوم داشته باشد و همواره بر تقویت ظرفیت های بین المللی در منطقه و جهان تأکید می شود.

وی گفت سیاست کشور بر این است که در هر نقطه از جهان از هر فرصتی که برای کشورمان ایجاد می شود در جهت بیان دیدگاه ها و تجربیات و همچنین بهره گیری از ظرفیت های موجود استفاده گردد و تمام تلاش خود را به عنوان مجموعه دولت برای ناکام ماندن توطئه دشمنان و رسانه های خارجی در عرصه بین الملل بر علیه کشورمان می نمائیم. لذا ظرفیت مدارس خارج از کشور به عنوان یک فرصت گسترده  و بالفعل در عرصه بین المللی همواره مورد تاکید مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

ایشان افزود: با توجه به مشکلات ارزی به وجود آمده اکثر وزارتخانه ها تعداد نیروهای اعزامی خود به خارج از کشور را در سال گذشته به یک سوم تقلیل دادند و این در حالی است که  بعد از وزارت امور خارجه وزارت آموزش و پرورش همچنان بیشترین نیروی رسمی را در خارج از کشور دارا می باشد و در این شرایط سخت و دشوار دیگر وظایف فرهنگیان و معلمان اعزامی تنها به کیفیت بخشی آموزشی معطوف نمی گردد و انتظارات از این عزیزان در جهت مشارکت در این عرصه بین المللی و تعاملات سازنده، بیشتر از پیش گردیده است.

کریمی همچنین ضمن اشاره به مشکلات پیش آمده برای پرداخت حقوق ارزی معلمان خارج از کشور گفت با توجه به رسالت در نظر گرفته شده برای ما، باید با نوآوری و خلاقیت و تغییر در شیوه تأمین نیروی انسانی به فعالیت مدارس در خارج از کشور ادامه دهیم. وی همچنین افزود در شرایط فعلی که با مشکلات ارزی و انتقال ارز به خارج از کشور و همچنین تخصیص حداقلی بودجه مدارس خارج از کشور مواجه هستیم در یک نقطه عطف تاریخی به لحاظ ادامه فعالیت مدارس ایرانی در خارج از کشور قرار گرفته ایم که امیدواریم با بررسی راه حل های مطرح شده این چالش ها را نیز برطرف نمائیم.

شایان ذکر است گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از امروز 27 فروردین ماه به مدت دور روز جهت بررسی مسائل و مشکلات مدارس خارج از کشور و تدوین چشم انداز این مدارس برای آغاز سال تحصیلی پیش رو در مرکز امور بین الملل و مدارس خارج ا زکشور آغاز به کار نموده است.

به اشتراک بگذارید :