16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ ۱۶:۲۲:۱۵
کد مطلب:  878423
مراسم روز جهانی پناهنده برگزارشد

وزیر کشور: ثبت نام رایگان ۴۸۰ هزار نفر از فرزندان لازم التعلیم پناهندگان و همچنین اتباع افغانستانی فاقد مدرک حسب فرمان مقام معظم رهبری بخشی از خدمات ارائه شده به پناهندگان توسط جمهوری اسلامی ایران است.

مراسم روز جهانی پناهنده  روز دوشنبه دهم تیر ماه 1398 با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور، ایو فریسن نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران، کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدار خارج از کشور و محمدزاده معاون وزیر و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی وزارت آموزش و پرورش و سایر مقامات دستگاه های دولتی و سازمان های بین المللی و مردم نهاد مرتبط با امور پناهندگان در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته از سوی مقامات، متولیان دستگاه‌های مختلف داخلی، حامیان مالی، شرکای بین المللی، سفراء و سازمان‌های غیر دولتی در امر حمایت و کمک به پناهجویان گفت: روز جهانی پناهنده، اعتباری فرهنگی و بین المللی است که مجمع ملل متحد طی قطعنامه‌ای که مورد وفاق اکثریت اعضاء جامعه جهانی قرار گرفته است، برای بیان همدردی، شفقت و کرامت پناهندگان نام گذاری کرده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه با امواج گسترده میلیون‌ها پناهنده و آواره از کشور‌های همسایه مواجه بوده، اظهار داشت: در این مدت، ایران نه تنها از ورود تعداد زیاد پناهندگان جلوگیری نکرد، بلکه بر اساس آموزه‌های والای انسانی و اعتقادات دینی خود و فراتر از تعهدات بین المللی اش این جمعیت عظیم انسانی را پذیرفت و علیرغم کمک‌های محدود بین المللی و شرایط ناشی از جنگ تحمیلی و بازسازی کشور و متعاقب تحریم‌های ظالمانه با اتکاء به منابع داخلی و به عنوان بزرگترین حامی و کمک کننده پناهندگان در جهان به ارائه خدمات مختلف به ویژه در حوزه‌های آموزش، بهداشت و درمان و معیشت همانند ایرانیان و بدون هیچگونه تبعیضی به این جمعیت نیازمند پرداخت.

وی افزود: ثبت نام رایگان ۴۸۰ هزار نفر از فرزندان لازم التعلیم پناهندگان و همچنین اتباع افغانستانی فاقد مدرک حسب فرمان مقام معظم رهبری در سال تحصیلی ۹۸-1397 در مدارس دولتی؛ صدور مدارک شناسایی برای تمامی پناهندگان در قالب طرح‌های آمایش سالیانه برای تعداد قریب به یک میلیون پناهنده؛ برگزاری دوره‌های سواد آموزی در طول این مدت برای بیش از یک میلیون پناهنده و ارتقاء سطح سواد آنان از ۶ درصد در بدو ورود به بیش از ۶۰ درصد در حال حاضر؛ ارائه خدمات بهداشتی رایگان برای تمامی پناهندگان از بدو ورود تا کنون از قبیل واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، کودکان، بهداشت محیط و فردی؛ تحت پوشش قرار دادن تمامی پناهندگان از سال ۲۰۱۵ میلادی در طرح بیمه خدمات درمانی همگانی (بیمه سلامت) همانند ایرانیان و صدور دفترچه بیمه رایگان برای اقشار آسیب پذیر از جمله بیماران خاص و صعب العلاج به تعداد ۹۲ هزار نفر با حمایت دفتر نمایندگی کمیساریا در جمهوری اسلامی ایران؛ ارائه خدمات رایگان به پناهندگان ساکن مهمان شهر‌ها که ۳% از کل پناهندگان را تشکیل می‌دهند و توزیع مواد غذایی و شارژ ماهیانه کارت‌های اعتباری آنان جهت تأمین سایر مایحتاج غذایی خانواده؛ و همچنین  برگزاری کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای برای پناهندگان در راستای توانمند سازی و ارتقاء معیشت آنان، راه اندازی و توسعه کارگاه‌های کسب و کار به ویژه برای زنان سرپرست خانوار و صدور پروانه موقت کار برای واجدین شرایط و استفاده از مزایای سازمان اجتماعی از جمله این اقدامات و خدمات بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه همه اقدامات فوق تنها گوشه‌ای از خدمات گسترده جمهوری اسلامی ایران در قبال پناهندگان است، افزود: حدود ۴ دهه، بار هزینه پناهندگان بر دوش کشور ایران بوده است و در مجموع بر اساس بررسی‌های صورت گرفته کل کمک‌های بین المللی کمتر از ۷ درصد هزینه هایی است که ما بصورت مستقیم در این مسیر متحمل شده ایم.

در همین راستا، مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ایران اشاره کرد که حدود 3 میلیون پناهنده افغانستان در ایران زندگی می کنند. یک میلیون نفر از این میان کارت اقامت قانونی دارند و دیگران به صورت غیرقانونی در این کشور هستند. همچنین 480 هزار دانش آموز افغان به صورت رایگان در ایران تحصیل می کنند که از این میان 130 هزار دانش آموز جزو مهاجرین غیر قانونی هستند کهسرانه هزینه تحصیلی آنها در تمام مقاطع ابتدایی تا متوسطه مبلغ ۳۰ میلیون ریال است.

به گفته وی، چراغ راه دولتمردان و مسؤولان جمهوری اسلامی ایران درباره این مهم فرمایشات مقام معظم رهبری است که فرمودند "هیچ کودک افغان حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی مدرک در ایران حضور دارند نباید از تحصیل بازبماند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت نام شوند. " در این ارتباط حجت بر ما تمام است.

به گفته وی در بخش آموزش تعداد ۱۴ مدرسه از طریق مشارکت سازمان‌های دولتی، بین المللی، سازمان‌های مردم نهاد فعال داخلی و خارجی احداث و ۲۴ مدرسه تجهیز شد و تعداد ۵۹۰۰ نفر از پناهندگان در کلاس‌های سواد آموزی شرکت کردند. جمعاً ۴۸ مدرسه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی احداث و تعداد ۲۲ هزار و ۵۵۵ پناهنده از دوره‌های سواد آموزی بهره مند و تعداد ۶۶ کلاس درس بازسازی شده است.محمودی در ادامه گفت: در آموزش سواد به پناهندگان نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر ۲۶ هزار نفر در دوره‌های سواد آموزی و انتقال شرکت کردند.

 

در پایان این همایش همچنین از برترین های پناهندگان در ایران با حضور غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و  محمدزاده معاون محترم وزیر و سرپرست مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش تقدیر به عمل آمد.

نمایشگاه دستاوردهای چهل سال خدمات به پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این همایش و با حضوردستگاه های مربوطه از جمله وزارت آموزش و پرورش و سازمان های بین المللی و مردم نهاد برپا شد که مورد استقبال گسترده مسئولین و مدعوین شرکت کننده قرار گرفت. در این راستا مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش اقدام به برپایی غرفه وزارت آموزش و پرورش نمود که طی آن اطلاعات و آمار اقدامات و خدمات آموزشی  ارائه شده توسط وزارت آموزش و پرورش برای کودکان پناهنده و همچنین دست سازه های این دانش آموزان در معرض بازدید کنندگان قرار گرفت. مقامات و افراد شرکت کننده در این مراسم از غرفه مذکور بازدید به عمل آورده و بسته اطلاعاتی تهیه شده را دریافت نمودند.

به اشتراک بگذارید :