16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ ۰۸:۴۸:۲۳
کد مطلب:  894638
گسترش همکاری شبکه جهانی جام جم و مرکز بین الملل در راستای تقویت دیپلماسی آموزشی

نشست مدیران شبکه جهانی جام جم با دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو روز دوشنبه 7 مرداد برگزار شد:

طی این نشست که به منظور گسترش همکاری های مرکز امور بین الملل و شبکه جهانی جام جم در دفتر این شبکه برگزار شد، نخست دکتر کریمی رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ضمن تشریح سازوکار و فعالیت مدارس کشورمان در خارج از کشور مسائل و چالش های مربوط به اداره این مدارس را  بر شمرد و بر جایگاه و اهمیت استمرار فعالیتهای آنها برای توسعه ی دیپلماسی آموزشی و نقش مهم آن در تلطیف و تقویت روابط دوجانبه کشور با دنیا تأکید نمود.

وی همچنین افزود: قبل از انقلاب تنها 10 مدرسه در خارج از کشور داشتیم اما اکنون این تعداد به 130 تا 140 مدرسه رسیده است. با توجه به این که این گسترش صرفا کمّی بوده و به لحاظ کیفی و چهارچوب های خاص سیاسی، وضعیت مطلوبی نداریم به همین دلیل با جدیت در پی جذب و ورود بخش خصوصی به این عرصه هستیم.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ضمن ابراز تأسف از عدم بهره برداری مطلوب از ظرفیت فوق العاده ایرانیان خارج از کشور در طول 40 سال گذشته افزود: جمعیت دانش آموزان خارج از کشور باید حداقل یک میلیون نفر باشند در حالی که تنها 13 هزار نفر جذب این مدارس شده اند.

دکتر کریمی در ادامه با اشاره به فرمان مترقی و انسان دوستانه مقام معظم رهبری مبنی بر این که: «هیچ کودکی فارغ از دارا بودن اقامت مجاز یا غیر مجاز در هر جایی از ایران نباید از تحصیل محروم بماند» گفت: این فرمایش حضرت آقا باعث افزایش چشمگیر تعداد دانش آموزان اتباع خارجی در ایران شد به طوری که ما هم اکنون 473 هزار دانش آموز آواره و پناهنده در کشور داریم که در کنار دانش آموزان ایرانی و با برخورداری از امکانات برابر مشغول به تحصیل هستند و این درحالی است که کمک های بین المللی در این خصوص به ایران کمتر از 1 درصد هزینه های تحصیلی آنان است. ایشان از ارائه خدمات بی نظیر و چشمگیر ایران به دانش آموزان اتباع خارجی به عنوان الگویی برتر و انسانی یاد کرد.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل در ادامه با اشاره به گسترش مراودات و ارتباطات در عصر کنونی گفت: به نظر من پدیده ای بنام فرار مغزها دیگر وجود ندارد و در واقع ما «تعامل مغزها» داریم و این تعامل بین نخبگان داخلی و خارجی صورت می گیرد؛ بنابراین برای بهره مندی از این تعاملات باید به دیپلماسی آموزشی توجه کنیم که در ذیل دیپلماسی کلان کشور قرار می گیرد.

دسپس  با تأکید بر انجام کار حرفه ای در عرصه بین الملل افزود: ما از ظرفیت های شبکه جهانی جام جم برای انعکاس اخبار مدارس خارج از کشور استقبال کرده و در جهت پشبردی اهداف مشترک، زمینه همکاری های مناسب را فراهم می کنیم.

در ادامه دکتر کریمی در جایگاه  دبیر کلی کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران ضمن معرفی اجمالی سازمان آیسسکو و بیان اهمیت و جایگاه آن در بین کشورهای اسلامی و اقدامات انجام شده از سوی دبیرخانه کمیسون ملی آیسسکو افزود: سازمان آیسسکو در تحکیم روابط سیاسی و فرهنگی بین کشورهای اسلامی نقش ممتاز و برجسته ای دارد .

در این نشست دکتر حسن ملکی سرپرست شبکه جام جم ضمن تشکر و قدردانی از گزارش ایشان و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و نقش مدارس در انتقال فرهنگها و ارزشها گفت: ایرانیان خارج از کشور ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه روابط فرهنگی دارند. ایشان آمادگی شبکه جهانی جام جم را برای هرگونه همکاری با آموزش و پرورش در خارج از کشور اعلام نمودند و با تأکید بر اهمیت تربیت و آموزش نسل سوم و چهارم ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: فرزندان ایرانی در مدارس کشورهای خارجی، با نگاه غیر دینی آموزش می بینند و همین امر می تواند موجب از دست دادن هویت ملی و دینی آنها شود؛ این در حالی است که در شرایط کنونی برای بسیاری از کشورها جمعیت مهاجر دارای اهمیت بوده و برای آنها به عنوان سرمایه و سفیران فرهنگی برنامه ریزی می کنند، ما نیز باید این روند را اصلاح نماییم.

به اشتراک بگذارید :